Akaryakıt Zamları Ertelendi Akaryakıt Zamları Ertelendi

Savaş, enflasyon, kur farkı gibi pek çok faktörün ışığında ağırlaşan ekonomik şartlar, milyonlarca tüketiciyi köşeye sıkıştırdı. Aylık geliri olanların dahi temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çektikleri şu günlerde, yeni dönem maaşları her zamankinden daha fazla önemsenmeye başlandı.

Pandemi döneminde ortaya çıkan ekonomik sorunların günümüzde halen ek faktörlerin etkileri ile giderilememiş olması, ülkemizde ciddi bir nakit desteğine ihtiyaç duyulmasına sebep oldu. Ay sonlarını çoğu zaman göremeyen ve bu neden ile de ‘borçlu’ pozisyonuna düşmek durumunda kalan tüketiciler, 2024 yılında maaşların hangi oranda artırılacağını merak etmeye başladı.

Enflasyon verileri ve diğer parametreler ışığında maaş artırma çalışmaları yürüten bakanlıklarda hareketlilik devam ederken asgari ücretli çalışanı yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Ocak 2024 döneminden itibaren geçerli olacak olan yeni maaşın belirlenmesi için yapılacak olan görüşmeler için tarih açıklaması yapıldı.

TOPLANTI TARİHİ BELLİ OLDU

rakamlar-netlesiyor-konu-asgari-ucret-xbwa

Asgari ücretli çalışanları ve asgari ücrete bağlı olarak hesaplanan diğer ödemelerden yararlanan vatandaşları yakından ilgilendiren kritik bir gelişme yaşandı. 15 üyeden oluşan Asgari Ücret Belirleme Komisyonu’nun bir araya geleceği ilk tarih belli oldu.

Yetkililerden gelen açıklamalara göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türk- İş ve TİSK yetkililerinden oluşan Asgari Ücret Belirleme Komisyonu, ilk olarak 1 Aralık tarihinde bir araya gelecek. Toplantı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda düzenlenecek.

TOPLANTI YERLERİ AÇIKLANDI

Geçtiğimiz günlerde önemli bir açıklamaya imza atan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 2024 yılında asgari ücretin bir kere zamlanacağının öngörüldüğünü belirtmişti. Parametrelerin şu an için iyiye işaret ettiğini ve bu kapsamda da gelecek yıl itibari ile enflasyonun düşüşe geçmesinin beklendiğini belirten Bakan Işıkhan, ihtiyaç halinde ara zam için yeniden bir araya gelinebileceğini de ifade etmişti.

Bakan Işıkhan’ın ‘tek zam’ açıklamasının ardından yeni dönem maaş zammının yüksek oranda olması beklenirken komisyonun ikinci ve üçüncü toplantıları için de yerlerin belirlenmiş olduğu bilgisi geldi. Edinilen bilgilere göre Asgari Ücret Belirleme Komisyonu ‘nun ikinci toplantısı işçi tarafını temsil eden Türk- İş’te, üçüncü toplantısı ise işveren tarafını temsil eden TİSK’te düzenlenecek. Nihai zam kararı aralık ayının sonunda açıklanacak.

Kaynak: (Haber Merkezi)