Yunanistan'da Covid-19 Alarmı Yunanistan'da Covid-19 Alarmı
 

İsviçre Bürgenstock'ta gerçekleştirilen Ukrayna Barış Zirvesi’nin ikinci gününde, Rusya’nın kontrolü altındaki Zaporijya Nükleer Santrali’nin güvenliği gibi kritik konuların tartışılması bekleniyor.

Ukrayna Barış Zirvesi, 90'dan fazla ülke ve uluslararası kuruluşun temsilcilerini bir araya getirdi.

İkinci gün gündem maddeleri arasında, Rus güçleri tarafından Mart 2022'de ele geçirilen Zaporijya Nükleer Santrali'nin güvenliği ele alınacak.

Şubat ayında Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, küresel gıda güvensizliğinde en az bir yüzyıldır askeri kaynaklı en büyük artışa neden oldu" dedi.

Ukrayna'nın verimli toprakları ülkeyi dünyanın ilk üç tahıl ihracatçısı arasına sokuyor ancak savaş ile birlikte bu tedarik hatları büyük ölçüde kesintiye uğradı.

Ukrayna, geçtiğimiz yıl tarımsal verimliliği sekteye uğratan gizli mühimmatlar nedeniyle dünyada en çok mayın döşenen ülke oldu.

Geçtiğimiz Mart ayında Avrupa Birliği (AB), Kiev Ekonomi Okulu, Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası, Ukrayna'nın tarım sektöründeki kayıp ve zararın toplam maliyetinin 40.2 dolar (37.5 milyar euro) olduğunu vurguladı.

Kaynak: (İLKHA)