Rusya ile Ukrayna arasında 2021 yılında başlayan ve yaklaşık 3 yıldır süren savaş, taraflar arasındaki gerilimi artırıyor. Savaşın başlangıcında Rusya, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk bölgelerini işgal etmiş, Ukrayna ise bu bölgeleri geri almak için operasyonlar düzenlemişti. Savaşta şu ana kadar binlerce kişi hayatını kaybetti, milyonlarca kişi de yerinden oldu.  

Türkiye’nin Savunma Başarılarına Kore’den Övgü Türkiye’nin Savunma Başarılarına Kore’den Övgü

Ukrayna, Rusya’nın gözlem uçağını düşürdü

Ukrayna ordusu, bugün yaptığı açıklamada, Rusya’ya ait A50 tipi bir istihbarat toplama uçağını füzeyle vurduğunu duyurdu. Ukrayna Savunma Bakanlığı, uçağın Rusya’nın güneyindeki Rostov-na-Donu kentindeki bir hava üssünden kalktığını ve Ukrayna sınırına yaklaştığını belirtti. Bakanlık, uçağın Ukrayna hava sahasını ihlal ettiğini ve Ukrayna hava savunma sistemleri tarafından tespit edildiğini kaydetti. Bakanlık, uçağın Ukrayna sınırına 10 kilometre kala füzeyle vurulduğunu ve havada patladığını bildirdi.  

Uçaktaki mürettebatın durumu bilinmiyor

Ukrayna Savunma Bakanlığı, uçağın parçalarının Rusya topraklarına düştüğünü ve uçaktaki 15 mürettebatın durumunun bilinmediğini ifade etti. Bakanlık, uçağın Rusya’nın en gelişmiş istihbarat toplama uçaklarından biri olduğunu ve Ukrayna’nın askeri harekatlarını izlemek için kullanıldığını söyledi. Bakanlık, uçağın düşürülmesinin, Ukrayna’nın hava savunma kabiliyetinin bir göstergesi olduğunu ve Rusya’ya karşı caydırıcı bir mesaj olduğunu vurguladı.  

Rusya’dan henüz bir açıklama yok

Rusya, Ukrayna’nın iddialarına henüz bir yanıt vermedi. Rusya Savunma Bakanlığı, uçağın düşürüldüğüne dair herhangi bir bilgi paylaşmadı. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Ukrayna’nın provokatif eylemlerine karşılık vereceklerini ve Ukrayna’yı savaşı tırmandırmaktan vazgeçmeye çağırdıklarını belirtti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.  

 

Kaynak: (İLKHA)