Milli Eğitim Bakanlığı, 16-19 Ekim tarihleri arasında Erzurum'da gerçekleştirilecek Uluslararası MEB Robot Yarışması için başvuruların başladığını duyurdu.

20 Milyondan Fazla Öğrenci İçin Karne Heyecanı Başladı 20 Milyondan Fazla Öğrenci İçin Karne Heyecanı Başladı

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, yarışmanın amacı, Türkiye'nin mesleki ve teknik eğitim alanındaki niteliğini artırmak, toplumda farkındalık yaratmak ve öğrencilerin bilgiyi beceriye dönüştürmelerini sağlamak. Bu yıl 16'ncısı düzenlenecek yarışma, "Eğitimin Yüzyılında Ahilik ve Teknoloji" teması ve "Ahiliğin Geleceğini Şekillendiren Kod Erzurum'da Yazılıyor" sloganıyla yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 16'ncısı düzenlenen Uluslararası MEB Robot Yarışmasına tüm lise ve benzeri lise ve üniversite öğrencileri davet ediliyor.

Yarışmanın kategorileri arasında "Temel Seviye Çizgi İzleyen", "Tasarla-Çalıştır", "Tozkoparan Robot", "İleri Seviye Çizgi İzleyen", "İnsansız Hava Aracı" (Mini Drone), "Mini Sumo", "Yumurta Toplama", "Labirent Ustası", "RC Sabit Kanat Uçak", "Serbest Proje", "Su Altı Robot (SAR)" ve "Otonom Araç" yer alıyor.

Yarışma 16-19 tarihleri ​​arasında Erzurum'da yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) paydaşlığıyla gerçekleştirilecek.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı