Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş ilinin iki farklı ilçesinde meydana gelen ve 11 ili birden etkileyerek ciddi kayıplara sebep olan deprem felaketi, ülke ekonomisinin de derin bir darbe almasına yol açtı. İlgili deprem bölgelerinde kayda geçmiş olan hasarların onarılması, illerin hızla ayağa kaldırılması, depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması gibi pek çok kalem altında ciddi maliyetler oluştuğunu belirten yetkililer, bu kayıpların bir nebze olsun giderilebilmesi amacı ile bir kereliğe mahsus olacak şekilde ek MTV ödemesinin alınmasına karar verdi.

Ağustos ayında ilk taksit ödemesi gerçekleştirilmiş olan ek MTV uygulaması, o dönem içerisinde muhalefetin itirazı ile karşılaşmış ancak mahkeme iptal başvurusunun reddine karar vermişti. Dolayısı ile deprem bölgesinin dışında kalan yerlerde bulunan araç sahiplerinin iki taksit şeklinde tahsil edilecek olan ek MTV için ödeme yapmaları gerektiğine karar verilmişti.

Kurban Bayramı'nda Kartla 132,3 Milyar Liralık Ödeme Yapıldı Kurban Bayramı'nda Kartla 132,3 Milyar Liralık Ödeme Yapıldı

Şimdilerde ikinci taksit ödemesi ile gündemden düşmeyen ek MTV uygulaması, bir gelişme ile daha dikkat çekti. Yetkililer, ödenmeyen ek MTV taksitlerine yüksek oranlarda zamların uygulanmasına karar verilmiş olduğunu bildirdi.

EK MTV TAKSİT ÖDEMESİ GECİKME ZAMMI NE KADAR?

thumbs_b_c_365e673699151ec43875a95f4fd8aad6

İlk taksit ödemeleri ağustos ayında tamamlanmış olan ek MTV için şu an ikinci taksit ödemesi gerçekleştiriliyor. Yetkililerden gelen bilgilere göre araç sahipleri ek MTV’den doğan ikinci taksit ödemelerini kasım ayının sonuna kadar tamamlayabilecek. 30 Kasım tarihine kadar ödenmeyen ikinci taksitler için yüzde 36 oranında gecikme zammı söz konusu olacak. Ayrıca ilgili zam, ilk taksit ödemesini yapmamış olan araç sahipleri için de geçerli olacak.

2024 YILINDA EK MTV OLACAK MI?

Bu senenin ortasında aniden duyurulmuş olan ek MTV uygulamasının gelecek sene de devam edip etmeyeceği merak konusu oldu. Konu ile ilgili olarak soruları yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu uygulamanın bu seneye mahsus olduğunu ve 2024 yılında yürürlükten kaldırılacağını ifade etti.

Kaynak: (Haber Merkezi)