Hem ülkemizde hem de birçok dünya ülkesinde birçok kişi tarafından tüketilen kahve, dev zincirlere konu olmaya başladı. Talep yoğunluğunu göz önünde bulunduran birçok yatırımcı kahve sektörüne yönelirken bu içeceğin özellikle sabah saatlerinde yoğun olarak tüketildiği öğrenildi.

Uykusuz ve yorgun bir gecenin ardından yeni güne kahvesiz başlayamayan birçok kişinin olduğunu belirten uzmanlar, aşırı kahve tüketmenin zararlarına dikkat çekti. Taşikardiden daha ciddi uyku problemlerine ve mide rahatsızlıklarına kadar pek çok sıkıntıya sebep olabilen kahvenin yerine daha etkili bir uyku açma yönteminin olduğunu belirten uzmanlar, o yönteme ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Klimaya Karşı Uyumanın Riskleri: Hasta Olabilirsiniz! Klimaya Karşı Uyumanın Riskleri: Hasta Olabilirsiniz!

SERSEMLİK HİSSİ 20 DAKİKADA KAYBOLACAK

yeni-virus-salgini-icin-alarma-gecildi-haftalarca-yataktan-cikamadilar-1

İngiltere’de bulunan Portsmouth Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışmaya göre her gün yalnızca 20 dakika kadar egzersiz yapmak, kötü geçen gecenin etkilerini ortadan kaldırıyor. 20 dakikalık egzersizin enerjiyi artırdığını ve yanı sıra beyin gücünü de olumlu etkilediğini belirten uzmanlar, bu sayede kişinin hızla ayıldığını vurguladı.

ANALİZ SONUÇLARI ORTAYA ÇIKTI

12 katılımcıdan oluşan bir araştırma grubu üzerinde bisiklete binme egzersizi üzerinde bir çalışma yürüten bilim insanları, ilgili çalışmanın sonuçlarını yayınladı. Fizyoloji ve Davranış Dergisi’nde yayımlanan araştırmanın sonuçları, birçok kişiyi şaşırttı.

Egzersiz yapmanın uyku ve kişinin davranışları üzerinde nasıl etkiler bıraktığını inceleyen bilim insanları, ilginç sonuçlara ulaştı. Araştırmacılara göre egzersiz yapmak beyni düzenleyen hormonların salınımını ve kanın beyne iletilme hızını direkt olarak etkileyebiliyor. Ek olarak bu durum uyarılmayı ve motivasyonu da artırabiliyor.

Uykunun insan sağlığı üzerinde en az yemek yemek kadar önemli bir yere sahip olduğunu belirten uzmanlar, özellikle uyku saatlerine dikkat çekti. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için gece uykusuna önem verilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, yetişkinlerin en az 7 ila 9 saat aralığında gece uykusu alıyor olmaları gerektiğini vurguladı.

Kaynak: (Haber Merkezi)