Uykusuzluk, uyku kalitesinin ve süresinin bozulması sonucu gündüz yorgunluk, dikkat dağınıklığı, halsizlik, baş ağrısı gibi sorunlara yol açan yaygın bir uyku bozukluğudur. Uykusuzluk, stres, depresyon, anksiyete, kronik hastalıklar, ilaçlar, uyku ortamı, yaşam tarzı gibi birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Uykusuzluk tedavisinde, uyku hijyeni kurallarına uyulması, uyku alışkanlıklarının düzenlenmesi, uyku öncesi rahatlama tekniklerinin uygulanması, uyku ilaçları ve bilişsel davranışçı terapi gibi yöntemler kullanılabilir. Bunun yanında, doğal bitkilerden de faydalanılabilir. Bu bitkilerden biri de kan otudur. İşte kan otu ile alakalı bilinmesi gerekenler…

KAN OTU BİTKİSİ NEDİR?

maxresdefault-7

Kan otu, papatyagiller familyasından bir bitkidir. Çiçekleri sarı, yaprakları yeşil ve tüylüdür. Kan otu, yüzyıllardır halk tıbbında yara iyileştirici, kan temizleyici, ateş düşürücü, idrar söktürücü, sindirim sistemi rahatlatıcı, karaciğer koruyucu, bağışıklık güçlendirici gibi özellikleri nedeni ile kullanılmaktadır.

Kan otu, aynı zamanda sinir sistemini sakinleştiren ve uykuyu düzenleyen bir bitkidir. Kan otu, yüksek dozda alındığında, beyindeki GABA reseptörlerine bağlanarak uykuya dalmayı ve uykuda kalmayı kolaylaştırır. Bu ot çay olarak, kapsül ya da tentür şeklinde veya yağ gibi farklı biçimlerde kullanılabilir. Sizin için hangisi daha iyi ise o şeklini deneyebilirsiniz.

Avrupa’da Sivrisinek Kaynaklı Hastalıkların Yayılımı: ECDC’den Uyarı Avrupa’da Sivrisinek Kaynaklı Hastalıkların Yayılımı: ECDC’den Uyarı

KAN OTU BİTKİSİ NASIL KULLANILIR?

Büyük miktarlarda alındığında, kan otu sakinleştirici bir etkiye sahiptir; ancak aşırı doz ölümcül olabilir. Bu nedenle, kan otu da diğer bitkiler gibi bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Bu bağlamda bitkisel ilaç uzmanları yardımcı olabilir.

Yani kan otu, doz aşımı yapıldığında zehirli olabilir. Kan otu, solunum yetmezliği, kalp durması, koma gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, kan otu, diğer bitkiler gibi, mutlaka bir uzmanın kontrolünde kullanılmalıdır. Kan otu, hamileler, çocuklar ve emziren anneler için uygun bir bitki değildir. BU yüzden uzman denetimini sakın ihmal etmeyin.

Kaynak: (Haber Merkezi)