YÖKDİL sınavına girecek adaylara son uyarılar YÖKDİL sınavına girecek adaylara son uyarılar

 

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türkiye Uzay Ajansı (TUA), ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin uzay bilimine olan ilgilerini artırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla resim ve kompozisyon yarışması düzenliyor.

Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, 12 Şubat-20 Mart tarihleri arasında başvurularını yapabilecekler.

Yarışmanın konusu ve ödülleri

Yarışmanın konusu, ilkokullar için “Türkiye’nin İlk Uzay Yolculuğu”, ortaokullar için ise “Sıradaki Astronot Ben Olmalıyım, O İş Bende” olarak belirlendi.

Yarışmada dereceye giren öğrenciler, dizüstü bilgisayar, tablet, akıllı saat ve kablosuz kulaklık gibi çeşitli ödüllerin sahibi olacaklar.

Ödül töreni, 23 Nisan haftasında TUA’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Bakan Tekin: “Uzay yarışında, ‘Ben de varım’ diyen tüm öğrencilerimizin katılımını bekliyoruz”

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yarışma hakkında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin uzayda gerçekleştirdiği faaliyetlere karşı öğrencilerin ilgilerini artırmak, uzay araştırmaları ve teknolojilerine yönelik farkındalık oluşturmak için TUA ile iş birliği çerçevesinde farklı düzeylerde yarışmalar düzenlediklerini söyledi.

Tekin, “Uzay yarışında, ‘Ben de varım’ diyen tüm öğrencilerimizin katılımını bekliyoruz. Güçlü iş birliklerinden ötürü Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fatih Kacır’a teşekkür ediyorum.” dedi.

Uzay araştırmalarının, astronomi, astrofizik, uzay bilimi gibi dallarda önemli keşiflere imkân sağlayan ve yeni teknolojilerin geliştirilmesine katkıda bulunan bir alan olduğunu vurgulayan Tekin, öğrencilerin bu alanda yetişmesi için her türlü desteği vermeye devam edeceklerini ifade etti.

Kaynak: (İLKHA)