Fahiş bir şekilde fiyat artışı yaşayan araç fiyatları son 1,5 aydır normalleşmeye başladı. Hem kampanyalar hem de indirimler vatandaşın elini kolaylaştırıyor. Konu ile alakalı İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel çok önemli uyarılarda bulunarak vatandaşlara yol gösterdi. İşte o açıklamalar.

Al-satçıların ve sahte ilanların etkisini yitirmesi, araç satışlarına getirilen yeni düzenlemeler, galericilerin ve vatandaşların araç alım-satım süreçlerini nasıl etkiledi? İkinci el araç fiyatları ne durumda? Araç almak isteyenler ne yapmalı? İkinci el araç piyasasının nabzını tutan İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel, TV100’de ekranlara gelen bir programda bu sorulara net bir şekilde yanıtlar verdi.

ARAÇ ALMAK İSTEYENLER BU FIRSATI KAÇIRMAYIN

Çiftçilere 406 Milyon Liralık Tarımsal Destek Ödemesi Yapıldı Çiftçilere 406 Milyon Liralık Tarımsal Destek Ödemesi Yapıldı

357406

Ertemel, ikinci el araç piyasasında kayıt dışı faaliyet gösteren al-satçıların artık piyasadan çekildiklerini belirtti. Bu durumun mesleklerine olumlu yansıdığını söyleyen Ertemel, al-satçıların ellerinde kalan araçları hem galericilere hem de emlakçılara takas yöntemi ile sattıklarını ifade etti. Ertemel, “Bu araçlar bizlere de teklif ediliyor. Bazı arkadaşlarımız bunlara gayrimenkulle değiştirmek için pozisyon alıyor.” dedi.

Ertemel, ikinci el araç fiyatlarının son dönemde önemli ölçüde düştüğünü ve şu anda en uygun seviyelerde olduğunu vurguladı. Ertemel, şu anda fiyatların olabildiğince makul seviyelere indiğini, yılbaşından sonra ve 2024’ün ilk çeyreğinden sonra bu fiyatların tekrar toparlanacağını ve yükselişe geçeceğini öngördüklerini ifade etti. Erteme konu ile alakalı “Vatandaşlara araca ihtiyaçları varsa almalarını tavsiye ediyoruz. Fiyatların bundan daha aşağıya geleceğini beklemiyoruz.” şeklinde konuştu.

EN ÇOK TAKAS YÖNTEMİ KULLANILIYOR

Ertemel, araç satın almak isteyen bireylere de takas sistemini önerdi. "Ertemel, "Elindeki aracı değerlendirmek isteyen vatandaşlar takas yöntemiyle yeni bir araç alabilirler. Bu da fiyat farkını düşürüyor ve araç değişimini kolaylaştırıyor. Takas sistemi hem tüccarlar hem de vatandaşlar için faydalı bir seçimdir." dedi.

Kaynak: Haber Merkezi