Söz konusu genellikle soğuk havalarda daha yaygın hale gelen salgın hastalıklar olduğunda, C vitamininin önemi ortaya çıkıyor. Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi enfeksiyon hastalıklarına karşı C vitamini içeren gıdalar ek koruma sağlıyor. İnsanlar, bu tür hastalıklara yakalanmamak ve daha dirençli bir bağışıklık sistemine sahip olmak için C vitamini bakımından zengin besinler tüketebilir.

C vitamininin yararları arasında birçok etken bulunuyor. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi, psikolojik fonksiyonlar, yorgunluk ve bitkinliğin azaltılması, oksidatif stresin engellenmesi ve bunun yanında sağlıklı bir cilt, kan damarları, kemik ve kıkırdak yapılarının korunması C vitamininin faydaları arasında bulunur. Sağlıklı yaşam hakkında insanları bilgilendiren uzman isim, dengeli beslenmenin önemine vurgu yaptı. C vitamini bakımından çok zengin olan bu besin de bir kez daha gündeme geldi. İşte detaylar…

C VİTAMİNİNİN ÖNEMİ

Sağlıklı yaşam uzmanı Samantha Greener, konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda “Havaların daha soğuk olması ve günlerin kısalması nedeniyle dengeli bir beslenmeye sahip olduğunuzundan emin olmak, genel sağlığınızı kesinlikle iyileştirecek ve bağışıklığı güçlendiren tüm vitamin ve mineralleri almanıza yardımcı olacaktır” sözlerini dile getirdi.

Greener yaptığı açıklamada, C vitamini bakımından portakalın her zaman bağlantılı olduğunu ancak Brüksel lahanası gibi mevsimlik sebzeleri de diyete eklemenin C vitamini alımını artıracağını belirtti.

PORTAKALDAN 3 KAT FAZLA C VİTAMİNİ BULUNUYOR

Avrupa’da Sivrisinek Kaynaklı Hastalıkların Yayılımı: ECDC’den Uyarı Avrupa’da Sivrisinek Kaynaklı Hastalıkların Yayılımı: ECDC’den Uyarı

portakal-suyu-faydalari-shutter-1

C vitamini bakımından en zengin besinler arasında kırmızı dolmalık biber yer alır ve bu gıdada bir portakaldan ortalama 3 kat daha fazla C vitamini bulunur. Kırmızı biber ayrıca göz sağlığını da destekleyen A vitaminine de sahiptir. Tüm dolmalık biberler C vitaminine sahip olsa da en zengini kırmızı olanlardır.

Ayrıca C vitamini kaynakları arasında acı biber, kivi, limon, mandalina, Brüksel lahanası, domates, brokoli, çilek, patates ve Frenk üzümü gibi besinler de yer alır.

Kaynak: (Haber Merkezi)