Merkez bankalarının faiz kararları, devam eden İsrail baskısı ve daha pek çok faktör hem altın piyasasında hem de para piyasalarında ciddi artışların gözlenmesine yol açtı. 28,50 TL seviyesine dayanarak yeni bir rekor ile kayda geçen dolar kuru, ons altını da doğrudan etkiledi. Yükselen ons altından etkilenen gram altında da yeni rekorlar gözlenirken bugün altında alım fırsatı kovalayanlar için yüzleri güldüren bir gelişme yaşandı.

Bin 827 TL seviyesine kadar yükselerek tarihe geçen gram altın, bugün ani bir düşüş ile gündeme geldi. Bin 800 TL’nin altına kadar gerileyerek alıcısını heyecanlandıran gram altında düşüşün devam edip etmeyeceği merak edilirken işin uzmanından önemli değerlendirmeler geldi. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın yatırımcılarının bu süreçte nasıl hareket etmeleri gerektiği ile ilgili önemli bilgilendirmelerde bulundu.

2024 YILININ SONUNA KADAR DEVAM EDECEK

slam-memisten-altin-icin-tren-kalkiyor-uyarisi-alim-firsati-mi

Türk-İş’ten Asgari Ücret Pazarlığına 14 Bin 25 Liralık Başlangıç Türk-İş’ten Asgari Ücret Pazarlığına 14 Bin 25 Liralık Başlangıç

Dolar kurunda gözlenen yükselişin ons altını, ons altın artışının da gram altını etkilediğini ifade eden Uzman Memiş, 2023 yılının sonuna kadar yerleşik bir ons altın seviyesinin ortaya çıkacağını belirtti. 2024 yılının sonuna kadar ise ons altın tarafında yükselişin süreceğini tahmin eden Uzman Memiş, 2 bin 350 dolar seviyesinin beklentisi dahilinde olduğunu vurguladı. Son bir kar satışının, son bir düzeltmenin söz konusu olacağını belirten Uzman Memiş, gram altında bir nebze de olsa geri çekilmenin söz konusu olduğunu ifade etti.

1880 TL SEVİYESİNE DİKKAT

Sosyal medya hesabı üzerinden yayınlamış olduğu bir açıklamaya dikkat çeken Uzman Memiş, gram altının serbest piyasaların fiziki tarafında bin 873 TL seviyesini test etmiş olduğunu belirtti. Şu an için bin 880 TL seviyesinin yukarı yönlü kırılmasını beklediğini ifade eden Uzman Memiş, sene sonu beklentilerini ise şu şekilde aktardı: “Bunlar son demler. Sırada 2 bin TL seviyesi var. Bu sene bitmeden 2 bin TL seviyesini gözüne kestiren bir gram altın karşımızda duruyor. 2024 senesinin yarısına kadar olan süreçte ise 2 bin 500 TL’lik öngörüm halen devam etmekte. O yüzden altın borcu olanlar, düğün yapacak olanlar, altına yatırım yapmayı düşünenler, bu seviyeleri yeniden göz önünde bulundurmalılardır.”

Kaynak: Haber Merkezi