Turşu, Türk mutfağının sevilen lezzetlerinden biridir. Ancak bu lezzetli gıdanın, sağlığımız için bazı riskler taşıdığını da bilmeliyiz. Salatalığından fasulyesine kadar pek çok çeşidi olan turşu ile alakalı uzman doktorlardan çok önemli uyarılar geldi.

Turşu, tuz ve sirke içerdiği için yüksek tansiyonu olan kişilerin dikkatli olması gerekir. Ayrıca turşu, hijyenik olmayan koşullarda yapıldığında zehirlenmelere neden olabilir. Peki, turşu nasıl sağlıklı bir şekilde tüketilebilir? İşte, turşu hakkında bilinmesi gerekenler…

TURŞU NASIL ZEHİRLER?

640x360-9

Turşu, tuzlu bir besindir. Tuz, vücutta su tutulmasına ve kan basıncının artmasına neden olur. Bu da yüksek tansiyona yol açar. Yüksek tansiyon, kalp, damar, böbrek ve beyin sağlığı için ciddi bir tehlikedir. Bu nedenle, yüksek tansiyonu olan kişilerin turşu tüketimini sınırlaması ya da yemeden önce doktoruna danışması gerekir.

Turşu, sirke ve tuz ile fermantasyon yolu ile yapılan bir besindir. Fermantasyon, bakterilerin şekerleri asite dönüştürmesi ile gerçekleşen bir süreçtir. Turşu yapımında kullanılmakta olan tuz ve sirke oranı, fermantasyonun doğru şekilde gerçekleşmesi için önemlidir. Eğer tuz ve sirke oranı yeterli değil ise, turşu içinde zararlı bakteriler üreyebilir. Bu bakteriler, turşuyu tüketen kişilerde zehirlenmeye neden olabilir. Zehirlenmenin belirtileri arasında mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı, baş ağrısı ve ateş sayılabilir. Bu tip bir belirtiye sahip olursanız en yakın sağlık kuruluşuna gitmeyi ihmal etmeyin.

TURŞU NASIL SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE TÜKETİLEBİLİR?

Turşu, sağlıklı bir şekilde tüketildiğinde, bağırsak florasını düzenler, sindirimi kolaylaştırır, bağışıklığı güçlendirir ve C vitamini kaynağıdır. Turşu tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. İşte dikkat edilmesi gerekenler.

Turşu, hijyenik şartlarda ve doğru tuz-sirke oranı ile yapılmalıdır.

Turşu, güneş ışığı almayan, karanlık, serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır.

Hava Ambulansları 126 Acil Vaka İçin Havalandı Hava Ambulansları 126 Acil Vaka İçin Havalandı

Turşu, aşırıya kaçmadan ve az miktarda tüketilmelidir.

Turşu, yüksek tansiyonu olan kişiler tarafından doktor tavsiyesi ile tüketilmelidir.

Kaynak: (Haber Merkezi)