Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimler öncesinde gençlere internet ve vergisiz telefon satışlarına ilişkin vaatlerini açıklamıştı. Seçimlerin ardından, geçtiğimiz aylarda konuya ilişkin bilgilendirme yapan Erdoğan’ın ardından, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, “teknolojik cihaz ve internet desteği” başvurularının başladığını duyurdu. Söz konusu uygulama ve desteklere yükseköğretim öğrencileri başvuruda bulunabilecek. Ayrıca ilgili cihaz satışları için aranan şartlar da netlik kazandı.

Teknolojik cihazlar ve internet desteği kapsamında, yükseköğretim öğrencilere bir defaya mahsus olarak vergisiz telefon ve bilgisayar alabilecek. Ancak uygulama kapsamında 9.500 TL’ye kadar olan cihazlar destek kapsamında satılacak ve bu doğrultuda, vergilerle birlikte fiyatı 9.500 TL’ye kadar olan telefonlar 5.282 TL’ye, bilgisayarlar da 7.914 TL’ye satın alınabilecek. Fakat telefonlarda giriş-orta segment modeller, bilgisayarlarda giriş segmentlerde laptoplar, söz konusu şartları ancak karşılayabiliyor. İşte detaylar…

TEKNOLOJİK CİHAZ DESTEĞİ İÇİN ŞARTLAR BELLİ OLDU

whatsapp-image-2023-11-15-at-112406

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ve yapılan çalışmaların ardından Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile birlikte teknolojik cihaz ve internet desteğine başvuru şartları netlik kazandı. Bu kapsamda satın alım tarihi itibari ile 26 yaşından gün almamış, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve açıköğretim programları haricinde bir yükseköğretim programına kayıtlı olan öğrenciler, destekler için başvuruda bulunabilecek.

Uygulama kapsamında cihazın vergiler dahil 9.500 TL fiyatını aşmaması gerekiyor ve ayrıca cihaz 2. el olmayacak. Satın alınan teknolojik cihaza ilişkin elektronik ortamda düzenlenen fatura olması ve fatura desteği alacak olan öğrencinin de Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası beyanının olması gerekiyor.

Parmağınızla bu hareketi yapamıyorsanız, ortada büyük bir risk olabilir! Uzmanlar uyardı… Parmağınızla bu hareketi yapamıyorsanız, ortada büyük bir risk olabilir! Uzmanlar uyardı…

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILIYOR?

Satın alınan cihaz için bildirilen IBAN numarasının, ilgili öğrencinin adına kayıtlı olması zorunlu olacak ve teknolojik cihaz desteğinden yararlanmak isteyen öğrenciler, başvurularını Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bilişim sistemleri üzerinden gerçekleştirebilecek. Başvuru sonrası kişilerin onay veya ret cevabı, sistem üzerinden bilgilendirme ile sağlanacak.

Kaynak: Haber Merkezi