Viranşehir Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde kullanılmaya başlanan Bera testi ile artık hastaların işitme kaybı kesin olarak tespit edilebiliyor.

Viranşehir Devlet Hastanesi’nde kullanıma başlayan Bera Testi ile artık hastaların işitme kayıplarının olup olmadığı kesin olarak belirlenebilmekte. Daha önce bu tür hastalar, hastanede cihaz olmadığı için başka hastanelere test yaptırırken, artık cihazın devreye girmesiyle hastalar hiçbir yere gitmeden test yaptırabiliyor.

Viranşehir’de anız yangını seralara sıçradı Viranşehir’de anız yangını seralara sıçradı

Viranşehir Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Yusuf Arslanhan ve odyolog Yusuf Yıldız; Bera cihazının, işitme merkezlerinin elektriksel aktivitesini ölçerek işitme sinirinin etkin işleyişini belirleyen ileri teknoloji ürünü bir cihaz olduğunu belirterek, "Bera testi işitme testleri içinde altın standart testtir. Yani bu ne demek işitme testleri içinde en iyi test anlamına geliyor. Bizim onun dışında odyometri ve bebeklere yaptığımız tarama “Abr” testlerimiz de var ancak “Bera” testi işitme merkezleri olarak hem kulak hakkında hem de işitmenin üst merkezleri yani beyindeki merkezler hakkında da bilgi verdiği için işitme testlerindeki en iyi test olarak kabul görmekte.

Merkezde ve ilçe olarak sadece bizim ilçede bulunmaktadır. Testlerimize yaklaşık bir ay önce başladık son hızıyla devam etmektedir. Şu an ilçemiz için çok büyük bir avantaj çünkü kulak testlerinin içinde en iyi testi burada yapıyor olmak bizim için, ilçemiz için de çok iyi.  Bu şekilde hastalarda mağdur olmuyor, bizde daha iyi ve daha doğru sonuçlar alabilmekteyiz. Hasta mağduriyetinin önlenmesi ve daha iyi sonuçlar adına testi buraya getirdik"dedi.

9D9D7C52 2E2B 44Fe 8724 0E9Feeea719D

Kaynak: (Haber Merkezi)