Avusturya'nın Viyana kentindeki Viyana Üniversitesi Altes AKH Kampüsü'nde üç gün boyunca devam eden Filistin'e destek gösterisi, gece geç saatlerde polis müdahalesiyle dağıtıldı. Operasyon sırasında 3 gösterici gözaltına alındı.

Viyana Polisi, gece geç saatlerde düzenlenen operasyonla üniversite öğrencilerinin çadırlarına el koyduğunu ve göstericileri dağıttığını açıkladı. Operasyonla ilgili detayların daha sonra kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi.

Polisin beklenmedik müdahalesine tepki olarak, kampüs önünde toplanan bir grup öğrenci, trafiği kapatarak oturma eylemi gerçekleştirdi. "Utan Viyana polisi" sloganları atan grup, gözaltına alınan 3 göstericinin serbest bırakılmasını talep etti.

Norveç, İrlanda ve İspanya'dan Filistin'i tanıyacağını duyurdu Norveç, İrlanda ve İspanya'dan Filistin'i tanıyacağını duyurdu

Filistin'e destek gösterisi, Viyana Üniversitesi öğrencileri tarafından 6 Mayıs Pazartesi günü Altes AKH Kampüsü'nde başlatılmıştı. Ancak gösteriye karşı İsrail yanlıları da tepki göstermişti. Avusturya Yahudi Cemaati Başkanı Oskar Deutsch, benzer gösterilerin diğer ülkelerde de polis müdahalesiyle dağıtıldığını belirtmişti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı