Avrasya Kalkınma Bankası’nın Türkiye ile Büyüme Hedefi Avrasya Kalkınma Bankası’nın Türkiye ile Büyüme Hedefi

Yurt dışında yerleşik yatırımcılar, geçen hafta Türkiye piyasalarına olan güvenlerini net bir şekilde ortaya koydu. 22 Mart haftasında, yabancı yatırımcılar 428,8 milyon dolarlık hisse senedi alımı yaparak, son ayların en yüksek alımını gerçekleştirdi.

Menkul Kıymetlerde Dikkat Çeken Hareketlilik Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yayımladığı Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri’ne göre, yabancı yatırımcılar ayrıca 4,4 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senedi (ŞBS) satın aldı. Ancak, 103,8 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) satışı da gerçekleşti.

Hisse Senedi Stoklarında Büyük Yükseliş 15 Mart itibarıyla 32 milyar 416 milyon dolar olan hisse senedi stoku, bir hafta içinde 34 milyar 36 milyon dolara çıkarak, yabancı yatırımcıların Türk hisse senetlerine olan ilgisinin arttığını gösterdi.

DİBS ve ŞBS Stoklarında Değişim Yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku azalırken, ŞBS stoklarındaki artış dikkat çekti. DİBS stokları 2 milyar 332,9 milyon dolardan 2 milyar 219,6 milyon dolara düşerken, ŞBS stokları 102,2 milyon dolardan 105,8 milyon dolara yükseldi.

 

Kaynak: AA