Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yapay zeka derslerinin üniversite müfredatına girmesi için önemli adımlar attıklarını açıkladı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bünyesinde faaliyet gösteren BTK Akademi işbirliğiyle yürütülen çalışmalar sonucunda, yapay zeka odaklı derslerin 2024-2025 güz döneminde bazı üniversitelerde okutulmaya başlanacağı belirtildi.

İlk aşamada yapay zeka temelli 12 ön lisans programının derslerinin, BTK Akademi tarafından sunulan içeriklerle destekleneceğini açıklayan Bakan Uraloğlu, bu programların öğrencilere sağlayacağı katkıların önemine işaret etti.

 Uygun olabilecek ders eşleştirmeleri için taslak çalışmayı tamamladıklarını duyuran Uraloğlu, şunları kaydetti:

Japon ve ABD'li Firmalar "US-JOINT" Konsorsiyumu Kuruyor Japon ve ABD'li Firmalar "US-JOINT" Konsorsiyumu Kuruyor

"BTK Akademi derslerinin, üniversitelerdeki hedefi ve amacı olan dersleri birebir karşılaması için düzenleme ve eklemeler yaptık. BTK Akademi dersleriyle ön lisans programlarındaki derslerin eşleştirilmesi amacıyla ders bazında rapor hazırlama çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmayla ilgili raporların haziran sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Ortaya çıkacak raporlara göre BTK Akademi, kendi dersleri üzerinde düzenleme yaparak ön lisans programlarındaki dersleri doğrudan karşılayacak şekilde YÖK dersleri havuzu oluşturacak. Proje kapsamında pilot olarak ön lisans programlarında 2024-2025 güz döneminde okutulacak dersler için çalışmaları ağustos sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Bahar dönemi ve bir sonraki yılın dersleri için çalışmalar ve eşleştirmeler devam edecek. Mevcut ön lisans derslerinin bir kısmı için BTK Akademi'de uygun içerik bulunamıyor veya uygun olan dersler içerik olarak eksik kalabiliyor. Bu nedenle ilave olarak yeni ders veya eksik içerik tamamlama çekimi için ilgili üniversitelerimizden teklifler alacağız. Yapay zeka neredeyse hayatımızın her safhasında kullanılıyor. Maalesef yapay zekanın sunduğu imkanlar kötü niyetli kişiler, yabancı istihbaratlar ve terör örgütleri tarafından da kullanılabiliyor. O nedenle gençlerimizi yapay zeka ve teknoloji konusunda doğru eğitmeliyiz. Bu kapsamda YÖK ile yaptığımız bu işbirliğini çok önemsiyoruz."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı