Bakan Uraloğlu, SpaceX'in Texas'taki Üretim ve Fırlatma Tesisini İnceledi Bakan Uraloğlu, SpaceX'in Texas'taki Üretim ve Fırlatma Tesisini İnceledi

 TÜBİTAK'ın yapay zeka üzerine yürüttüğü yenilikçi çalışmalara yer veriliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesindeki bu kurum, yapay zeka teknolojilerini Türkiye'nin kültürel ve dilsel özellikleriyle uyumlu hale getirmek için "Türkçe Büyük Dil Modeli" üzerinde çalışıyor.

Yapay zekanın dünya genelindeki hızlı gelişimi, teknoloji firmalarının pazar hakimiyetini artırma riskini de beraberinde getiriyor. Bu bağlamda, TÜBİTAK'ın geliştirdiği yerel dil modeli, Türkiye'nin teknolojik bağımsızlığını güçlendirmeyi ve küresel rekabette söz sahibi olmayı hedefliyor.

Büyük dil modellerinin eğitim süreçlerinde Türkçenin yeterince temsil edilmemesi, kültürel çeşitliliğin korunması ve önyargıların önlenmesi açısından önemli bir eksiklik olarak değerlendiriliyor. TÜBİTAK'ın üzerinde çalıştığı model, bu açığı kapatarak Türkçe kaynakları daha iyi anlamayı ve doğru yorumlamayı amaçlıyor.

Geliştirilen Türkçe dil modeli ile kültürel yozlaşmaya karşı önlemler alınıyor. Türk örf ve adetlerini, dil yapılarını içeren bu model sayesinde, yapay zekanın gençler üzerindeki olası olumsuz kültürel etkilerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında, Türkçe'nin dilbilimsel özelliklerine uygun şekilde geliştirilen özel bir tokenizer kullanılıyor. Bu araç, modelin Türkçe metinleri daha etkin bir şekilde işlemesini ve dilin zenginliğini korumasını sağlıyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı