Ankara'da, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolmasının ardından, yeni başkanı belirlemek için seçim süreci başladı.

Yargıtay'da kurulan sandıkta, Yargıtay Başkanlığı için 5 aday yarışıyor. Bu adaylar arasında mevcut başkan Mehmet Akarca'nın yanı sıra Hukuk Genel Kurulu Başkanı Adem Albayrak, 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ve 12. Hukuk Dairesi Başkanı Ayhan Tuncal bulunuyor.

Başkan seçilebilmek için adayların, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175'inin oyunu alması gerekiyor. Ancak, ilk üç oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa ikinci tur oylaması yapılacak. Üçüncü turda ise en çok oy alan iki aday arasında seçim gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev Telefonda Görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev Telefonda Görüştü

Seçim sürecinde üye tamsayısının salt çoğunluğunun hazır bulunması şartı aranıyor. Yargıtay Başkanlığı için belirlenecek yeni başkanın, yüksek mahkemenin önemli görevlerini üstleneceği belirtiliyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı