Ankara'dan gelen haberlere göre, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Göktaş, Türkiye'de yaşlı nüfusunun artmasıyla birlikte yaşlılara sunulan hizmetlerin çeşitlendirilmesi ve artırılması için önemli adımlar atıldığını belirtti. Bu kapsamda, yaşlıların korunması, desteklenmesi ve yaşamlarının kolaylaştırılması amacıyla düzenlenen Yaşlı Destek Programı'na (YADES 2024) başvuruların başladığını açıkladı.

Bakan Göktaş, yaşlıların ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmek amacıyla yerel dinamiklerin harekete geçirileceği ve yaşlıların ev ortamında yaşamlarını sürdürmelerinin destekleneceği YADES programının önemine vurgu yaptı. Program kapsamında 65 yaş üstü vatandaşların korunması ve desteklenmesine yönelik olarak 8 yılda toplam 45 milyon TL finansman desteği sağlandığını ifade eden Göktaş, bu yıl için YADES için ayrılan ödeneğin 11 milyon 278 bin lira olduğunu belirtti.

Emeklilere KYK Yurtları Bir Ay Boyunca Ücretsiz! Emeklilere KYK Yurtları Bir Ay Boyunca Ücretsiz!

YADES 2024 programı için belediyelerin hazırlayacakları projelerin valilikler aracılığıyla değerlendirileceğini ve onaylanan projelerin uygulanacağını dile getiren Bakan Göktaş, proje tekliflerinin en geç 3 Haziran saat 17.00'ye kadar valiliklere teslim edilmesi gerektiğini bildirdi. Programın, yaşlıların yaşam kalitesini artırmak ve onlara daha iyi bir yaşam sunmak amacıyla önemli bir adım olduğu belirtilirken, belediyelerin bu programa aktif katılımı ve yaşlılara yönelik çözümler üretmesi bekleniyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı