Yemen'deki Husi isyancılar, Amerikalı bir şirkete ait M/V Gibraltar Eagle adlı gemiyi balistik bir füze ile vurarak misilleme hareketine geçti. Amerika Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), saldırının Husi kontrolündeki bölgeden gerçekleştirildiğini doğruladı.

Gemiyi hedef alan saldırının sebebi olarak ise Yemen'e yapılan önceki saldırılara bir tepki olarak gösterildi. İngiliz deniz ticareti güvenliği şirketi Ambrey, gemiye düzenlenen saldırı sonrası çıkan yangını bildirirken, olayda yaralanan olmadığını açıkladı.

Geminin sahibi şirket ise saldırı sonucunda bir kargo ambarında sınırlı hasar meydana geldiğini, ancak geminin stabil olduğunu ve bölgeden uzaklaştığını belirtti.

KKTC, Türk Devletleri Teşkilatı’nda Yerini Alıyor KKTC, Türk Devletleri Teşkilatı’nda Yerini Alıyor

Bu son saldırı, Kasım ayından bu yana Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik düzenlenen 25'ten fazla saldırının en yeni örneği. Husi temsilcileri, bu tür saldırıları İsrail'in Gazze'ye saldırısına bir tepki olarak açıklarken, ABD ve İngiltere ordularının geçtiğimiz günlerde düzenlediği hava ve deniz saldırılarıyla 16 Husi mevzisinin hedef alındığı biliniyor.

Uzmanlara göre, Husilerin elindeki füzeler ve dronelarla bölgedeki güç dengelerini değiştirme çabaları devam edebilir. Batılı ülkeler için ise Husilerin olası bir toplu saldırı riski endişe yaratıyor. ABD istihbaratı, Husi askeri tesislerine yapılan son hava saldırılarının cephaneliklerin önemli bir kısmını etkisiz hale getirdiğini rapor etti. Ancak Husilerin, misilleme söylemleri ötesinde nasıl bir adım atacakları merak konusu.

Kaynak: (Haber Merkezi)