8,4 kilometre uzunluğundaki Bakırköy-Kirazlı Metro Hattı, saatte 80 kilometre hızla hareket edebilecek ve günde 1 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. 7 istasyondan oluşan hat, İstanbul’un yoğun yerleşim alanlarından birinde, zor zemin koşullarında gerçekleştirilen titiz çalışmaların ürünü.

Entegrasyon ve Erişilebilirlik

Bakırköy’den başlayacak olan metro hattı, Özgürlük Meydanı, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Molla Gürani ve Kirazlı istasyonlarından geçecek. Hat, Kirazlı İstasyonunda Başakşehir-Kirazlı Hattı, İncirli İstasyonunda Metrobüs ve Aksaray-Atatürk Havalimanı Metro Hattı, Özgürlük Meydanı İstasyonunda Marmaray ve Bakırköy İstasyonunda İDO Deniz Otobüsleri ile entegre olacak.

Seyahat Süreleri ve Ekonomik Kazanç

Yeni metro hattı, Kayaşehir-Bakırköy İDO arasında 39 dakika, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi – İncirli arasında 31 dakika, Kayaşehir-Kirazlı arasında 27 dakika ve Metrokent-Özgürlük Meydanı arasında 30 dakika gibi kısa seyahat süreleri sunacak. Ayrıca, 25 yıllık projeksiyon dahilinde, metro hattının ekonomik kazancının karayolu bakım ve işletme kazancı, kaza kazancı ve zaman kazancı dahil toplam 6,1 milyar dolar olması bekleniyor.

Bu yeni metro hattı, İstanbul’un ulaşım ağını güçlendirirken, şehrin ekonomik ve sosyal yaşamına da önemli katkılar sağlayacak. İstanbullular, çok yakında modern ve hızlı bir ulaşım alternatifine kavuşacak.

Prag’da Diplomasi ve Dostluk Yeşerecek: “Çek-Türk İşbirliği Parkı” Prag’da Diplomasi ve Dostluk Yeşerecek: “Çek-Türk İşbirliği Parkı”

Kaynak: (İLKHA)