Bakan Bayraktar’ın ifadelerine göre, bu tesisler sadece Türkiye’nin doğal gaz arz güvenliğini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda çevreci uygulamalarıyla da dikkat çekiyor. Silivri’deki tesisin mevcut rüzgar enerjisi santrali (RES) kapasitesi ve Tuz Gölü’ndeki güneş enerjisi santrali (GES) ile karbonsuz enerji kullanımı öne çıkıyor.

 

Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde bulunan 4,2 megavatlık RES’in yanı sıra, ilave bir RES projesi daha yürütülüyor. Yeni RES’in bu yıl sonunda tamamlanmasıyla, rüzgar enerjisi kurulu gücünün 8,4 megavata çıkması bekleniyor. Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde ise 3 megavatlık GES mevcut ve ilave 30 megavatlık GES projesi başlatıldı. Bu yatırımların tamamlanmasıyla GES kapasitesinin 33 megavata ulaşması hedefleniyor.

Döviz Kurları Haftaya Hareketli Başladı Döviz Kurları Haftaya Hareketli Başladı

 

 Silivri ve Tuz Gölü doğal gaz depolama tesislerinin, yenilenebilir enerji kullanımı konusunda Avrupa’daki benzer tesislere örnek teşkil ettiğini gösteriyor. Bakan Bayraktar, bu yıl yapılacak ilave yatırımlarla RES ve GES kapasitelerinin artırılmasının hedeflendiğini belirtti.  

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı