Türkiye, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek olan yerel seçimlere hazırlanıyor. Yüksek Seçim Kurulu, aday olabilmek için kamu görevlileri ve siyasi partilerin il/ilçe başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin çekilmesi veya görevden ayrılmasının gerektiği tarihi belirledi. Kamu görevlilerinin aday olabilmesi için son başvuru tarihi 1 Aralık 2023 saat 17:00 olarak açıklandı.

Seçimlerde aday olmak isteyen kamu görevlileri ile siyasi partilerin il/ilçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri için 1 Aralık 2023 tarihi son başvuru tarihi olarak kabul ediliyor.

Yüksek Seçim Kurulu'nun Resmi Gazete'de yayımladığı kararda, Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanun'un 8. maddesine istinaden 31 Mart 2024 Pazar günü Mahalli İdareler Seçimleri'nin gerçekleştirileceği belirtildi.

Ayrıca, Anayasa'nın 76. maddesi uyarınca hakimler, savcılar, yüksek yargı mensupları, yükseköğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeleri, kamu kurum ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri, TSK mensupları gibi kişilerin aday olabilmeleri için görevlerinden çekilmedikçe seçilemeyecekleri hatırlatıldı.

Kararda, milletvekilleri, belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile muhtarların Mahalli İdareler Seçimleri'ne katılabilmesi veya aday gösterilebilmesi için görevlerinden istifa etmek zorunda olmadıkları belirtildi. Ancak kamu görevlileri, siyasi parti il/ilçe yöneticileri, subay ve astsubaylar ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşları ile katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların istifa etmeleri gerektiği belirtildi.

Ayrılma isteği için seçim tarihinden 1 ay önce son tarih kabul edildi. Bu nedenle kamu görevlileri, siyasi parti il/ilçe yöneticileri, subay ve astsubaylar ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların seçim başlangıç tarihinden 1 ay önce görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerekiyor.

Hafta Sonu Hava Nasıl Olacak? Hafta Sonu Hava Nasıl Olacak?

Kararda, bu kişilerin emeklilik yoluyla da ayrılabilecekleri ve emeklilik dilekçelerini son başvuru tarihinden itibaren geçerli olmak üzere vermek zorunda oldukları ifade edildi. Ayrıca, siyasi parti il/ilçe yöneticileri için istifa şartlarının 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'nun 40. maddesi uyarınca belirleneceği belirtildi.