Cumhurbaşkanlığına Cevdet Yılmaz Vekalet Edecek! Cumhurbaşkanlığına Cevdet Yılmaz Vekalet Edecek!

Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği takvime göre, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerine 15 gün kaldı. Seçim süreci adım adım ilerlerken, adaylar ve seçmenler bu önemli gün için hazırlıklarını tamamlıyor.

Seçime 34 siyasi parti katılacak ve oy pusulasındaki sıralama belirlendi. AK Parti, İYİ Parti ve Sol Parti gibi tanıdık isimlerin yanı sıra birçok farklı parti, seçmenlere alternatifler sunacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 49 aday yarışacak, bu da en çok adayın olduğu belediye olacak. İstanbul'u Gaziantep ve Malatya takip ederken, Ankara'da ise 24 aday yarışacak.

21 Mart Perşembe günü başlayacak olan propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları, seçim sürecinin önemli bir parçasını oluşturacak. Seçim sürecinde adaylar ve partiler, belirlenen kurallar çerçevesinde propaganda yapacaklar.

Yüksek Seçim Kurulu, oy verme saatlerini mevsim şartları ve güneşin batış saatini dikkate alarak belirledi. Doğu illerinde oy verme saatleri bir saat öne çekilirken, diğer illerde ise standart saatler uygulanacak.

31 Mart'ta sandık başına gidilecek olan seçimler, Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek önemli bir dönemeç olacak. Oy kullanma hakkını kullanacak olan vatandaşlar, tercihlerini belirleyerek ülkenin yönetimine katkıda bulunacaklar.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı