Bakan Yumaklı, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yerli tohumlarla ilgili sosyal medyada çıkan iddialara da cevap veren Bakan Yumaklı, şunları kaydetti:

“Ata tohumlarının üretiminin yasaklanması söz konusu değil. Bu konuda yanlış bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Bizim yaptığımız, yerli tohumların kontrolden geçmeden sertifikasız şekilde ticarete konu edilmesini yasaklamak. Böylece topraklarımızı hastalık veya zararlı taşıyabilecek tohumluklardan koruyor, üretici mağduriyetlerinin de önüne geçiyoruz.”

Sertifika nasıl alınır?

Çanakkale'de 4,7 büyüklüğünde deprem Çanakkale'de 4,7 büyüklüğünde deprem

Bakan Yumaklı, yerli tohum üretmek isteyenlerin sertifika almak için Tarım ve Orman Bakanlığına başvurabileceklerini söyledi. Sertifika almak için tohumların kalite, verim, hastalık ve zararlılara dayanıklılık gibi kriterleri sağlaması gerektiğini belirten Bakan Yumaklı, “Sertifikalı tohumlar, hem üreticilerimizin hem de tüketicilerimizin güvenliğini sağlar. Sertifikalı tohum kullanımı, tarımsal üretimde verimliliği ve kaliteyi artırır. Bu da ülkemizin tarımsal rekabet gücünü yükseltir.” dedi.

Kaynak: (İLKHA)