Gen Tedavisinin Öncüsü Dr. Wilson: SMA Hastalığında Yeni Jenerasyon Tedavi Üzerinde Çalışıyoruz Gen Tedavisinin Öncüsü Dr. Wilson: SMA Hastalığında Yeni Jenerasyon Tedavi Üzerinde Çalışıyoruz

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS), Türkiye'nin yerli ve milli ilaç üretimine daha fazla destek sağlanmasını istiyor. İEİS Genel Sekreteri Savaş Malkoç, Türkiye'nin ulusal ilaç endüstrisinin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Malkoç, Türk ilaç endüstrisinin uzun bir geçmişe sahip olduğunu ve Kovid-19 salgını gibi kriz dönemlerinde ülkenin ilaç ihtiyacını karşılamak için büyük çaba sarf ettiğini belirtti. Türkiye'nin ilaç endüstrisini öncelikle bölgesel ardından küresel bir üretim ve ihracat merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

İlaç endüstrisinin yatırım odaklı ve ihracat gücü yüksek bir sektör olması gerektiğini belirten Malkoç, yerelleşme politikalarının hayata geçirilmesinin bu hedefe ulaşmada önemli olduğunu ifade etti. Türkiye'de uluslararası standartlarda 109 ilaç ve 13 ham madde üretim tesisi bulunduğunu aktaran Malkoç, ülkenin ilaç ihracatının 2,4 milyar doları bulduğunu açıkladı.

Malkoç, yerelleşme politikalarının ilaç endüstrisinin gücünü daha da artıracağını söyledi. Yerli üretimin desteklenmesiyle yeni yatırımların ve tesislerin oluşacağını, bu sayede üretim teknolojilerinin gelişeceğini ve istihdamın artacağını belirtti.

İlaç endüstrisi için ayrılan kamu bütçesinin artırılması gerektiğini dile getiren Malkoç, dünya genelinde benzer ülkelerdeki örnekler göz önüne alındığında bu desteğin yüzde 1,1 seviyesine çıkarılması gerektiğini belirtti. Yerelleşme politikalarının başarılı olabilmesi için ilaç fiyatlandırmasından geri ödeme politikalarına kadar birçok alanda çözümler üretilmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı