Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara Sincan’da düzenlenen "İstanbul Havalimanı Metrosu Sürücüsüz Yerli Metro Seti Teslim Töreni"ne katıldı. Törende konuşan Uraloğlu, katma değer üreten, yüksek teknolojili ve özgün tasarımlı ürünlerle küresel pazarda yer edinmiş bir Türkiye olmanın önünde hiçbir engel olmadığını ifade etti.

Uraloğlu, teslim alınan sürücüsüz yerli metro setinin Halkalı-İstanbul Havalimanı ve Gayrettepe-İstanbul Havalimanı hatlarında kullanılacağını duyurdu. Uraloğlu, “Yerli ve milli metro sinyalizasyon sistemlerini kullanmaya başladık. Şimdi, teslim aldığımız sürücüsüz yerli metro setimizi de Halkalı-İstanbul Havalimanı ve Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hatlarımızda kullanacağız.” diye konuştu.

Yüzde 60 yerlilik oranıyla üretilen metro seti

Uraloğlu, yüzde 60 yerlilik oranıyla üretilen metro setinin, tasarım mühendislik ve proje yönetimi gibi işlerin tamamen yerli imkanlarla yürütüldüğünü belirtti. Uraloğlu, “Bogi, yolcu bilgilendirme, anons, sinyalizasyon, aydınlatma, klima üniteleri, CCTV sistemleri gibi pek çok bileşen yerli imkanlarla üretilmiştir. Metro araçlarımızda güncel teknoloji ve imkanlar kullanılarak, yolcu konforunu ve aracın verimliliğini arttıran birçok yenilik kullanıldı. Çevre dostu tasarımla, enerji tüketimi iyileştirildi. Ergonomik yolcu tasarımı yapılarak, ferah bir iç alan oluşturuldu. Gelişen ihtiyaçlara cevap verecek şekilde bisiklet, scooter bağlama alanları ve şarj üniteleri gibi donanımlar eklendi.” dedi.

Tekstil Fabrikasında Çıkan Yangın Kontrol Altına Alındı Tekstil Fabrikasında Çıkan Yangın Kontrol Altına Alındı

İstanbul Havalimanı’na 30 dakikada ulaşım

Uraloğlu, sürücüsüz araçların çevreye ve trafiğe olumlu etkileri olacağını ifade etti. Uraloğlu, “1142 kişi taşıma kapasitesine sahip ve tasarım hızı saatte 132 kilometre olan bu sürücüsüz araçlarımız metro hattı içerisinde 120 kilometre hızla hareket edecektir. Bu hız ile araçlarımız Gayrettepe ve Halkalı güzergâhlarından İstanbul Havalimanı’na ulaşımı 30 dakikaya düşürmekte ve şehir içi kara yolu trafik yükünü önemli oranda azaltmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (İLKHA)