Dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan vatandaşlara yönelik sosyal yardım modelleri geliştiren devlet kurumları, bu ayda da milyonlara ulaşmaya devam ediyor. Genel olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilen destek modellerine yönelik sorgulamalar hız kazanırken özellikle evde bakım maaşı ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak konusu oldu.

Kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayacak fiziki ve maddi yeterlilikte olmayan kişileri kapsayan evde bakım maaşı ödemeleri, her ay olduğu gibi kasım ayında da arama motorlarında en sık sorgulanan yardım başlıkları arasında yer aldı. Hak sahipleri ilgili destek ödemelerinin ne zaman yatırılacağını, sorgulama işlemlerinin hangi ekranlar üzerinden yapılabileceğini merak ediyorlar.

EVDE BAKIM MAAŞI KASIM AYI ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

0x0-banka-hesabiniza-5098-tl-yatacak-e-devletten-hemen-simdi-kontrol-edin-tc-sonu-2684-olanlar-mujde-1693377414886

Bakan Şimşek, Enflasyon Rakamlarını Değerlendirdi Bakan Şimşek, Enflasyon Rakamlarını Değerlendirdi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından finanse edilen yardım modellerinden olan evde bakım maaşı, her ay olduğu gibi bu ay da hak sahiplerinin hesaplarına aktarılacak. Bakanlıktan edinilen bilgilere göre ödemeler 15 Kasım 2023 tarihi itibari ile hesaplara aktarılmaya başlanacak. Hak sahipleri il sıralamasına göre yatırılan ödemeleri e- Devlet sistemi üzerinden kontrol edebilecek. Maaşlarını Ziraat Katılım Bankası’ndan alan ihtiyaç sahipleri ise bankaya kayıtlı bulunan cep telefonu numaraları üzerinden “BAKIYE” yazıp 4747’ye kısa mesaj göndererek hesaplarına para girişinin olup olmadığını öğrenebilecekler.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan evde bakım maaşı ödemeleri, 6 ayda bir olacak şekilde güncellenmektedir. Son olarak Temmuz 2023 döneminde zamlanan evde bakım maaşı, 5 bin 98 TL’ye yükseltilmiştir. Bakıma muhtaç olan kişinin kendisi veyahut da vasisi Sosyal Hizmet İl/ İlçe Müdürlüklerine şahsen giderek bakım desteğinde bulunabilmektedir. Yetkili kişiler tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde yardım modelinden yararlanmaya uygun bulunan kişiler PTT hesapları üzerinden veyahut da Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile her ay ödemelerini alabilmektelerdir.

Kaynak: Haber Merkezi