Kuzu ciğer kavurma hem meze hem de ana yemek olarak tercih edilebilir. Bu özel yemeği hazırlayanlar, bazen istedikleri lezzete ulaşamayabilir. Böyle bir durumda ciğer kavurma yapmaktan vazgeçmek en kolay çözüm olarak görülse de farklı çareler de vardır. Kuzu ciğer kavurmada istenilen kıvamı elde etmenin yolu püf noktalardan geçer. Püf noktalar uygulandığı takdirde istenilen lezzet elde edilir.

Kuzu ciğer kavurma davet sofralarında mutlaka yer almalıdır. Ayrıca haftada bir ya da iki kere sofralara getirilmesinde fayda vardır. Ciğer lezzeti kadar yararlarıyla da adından söz ettirir. Özellikle çocuklarınızın sağlığı için bu faydalı besini tüketmelisiniz.

KUZU CİĞER KAVURMA YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

tava-ciger-sis-ciger-depo-photos-1554005

Kuzu ciğer kavurma yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ciğerlerin uygun boyutlarda doğranmasıdır. Ciğerlerin küçük bir şekilde doğranması halinde lezzet daha fazla olur. Ayrıca ciğerin ince olmaması da dikkat edilmesi gereken konulardandır.

Ciğerlerin pişirilmeden evvel suya yatırılması gerekir. Böylece fazla kan atılır ve ciğer daha yumuşak olur. Pişirme sırasında ciğer suyunu çektikten sonra bir süre daha kavrulmalıdır.

BAHARAT VE MAYDANOZ DETAYI ÖNEMLİ!

Ardahan'daki Karadağlar’da Görünen Atatürk Silüeti Ziyaretçileri Büyülüyor Ardahan'daki Karadağlar’da Görünen Atatürk Silüeti Ziyaretçileri Büyülüyor

Ciğer tava yaparken bolca kullanılan malzemeler arasında baharatlar yer alır. Baharatın yemeğe, doğru miktarda ilave edilmesi önemlidir. Aşırı baharat kullanılması, yemeğin tadını bozar. Servis sürecinde ciğerlere maydanoz eklenmelidir. Maydanozun ince dilimlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Kuzu ciğer tavanın sıcak servis edilmesi de önemli bir detaydır.

Kuzu ciğer tavaya; kuru soğan, kırmızıbiber, yeşil biber gibi malzemeler ilave edilir. Ayrıca kimyon, pul biber ve karabiber gibi malzemeler de yemeğin pişirilmesi sırasında kullanılır. Ciğerler, suyunu çekene kadar pişirilmelidir. Ardından bir süre daha kavrulan ciğerlere baharatlar ilave edilir. Ciğerler, servis tabağına alındıktan sonra soğumadan tüketilmelidir. Ciğerin yanına pilav, patates püresi gibi yemekler eklenebilir.

Editör: Mehmet Fırat ÇELEBİ