Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yılmaz, ilk konut alacaklara kredi desteğinin devam edeceğini, ikinci ve üçüncü konut alımlarında ise kredi imkanının olmadığını söyledi. Yılmaz, ayrıca gençlere evlilik kredisi verilmesi için çalıştıklarını belirtti.

İlk konut alımında kredi erişimi sağlanıyor

Yılmaz, “İlk ev alacaklara kredi verilmesi” konusunda, Merkez Bankası ve BDDK’nın ikinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdığını hatırlattı. Yılmaz, “İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik, onu bu şekilde yapmış olduk.” dedi. Yılmaz, konut sahipliği meselesini sadece kredi odaklı değil, aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünmek gerektiğini vurguladı.

Irak ve Suriye'nin Kuzeyinde 17 PKK'lı Terörist Etkisiz Hale Getirildi Irak ve Suriye'nin Kuzeyinde 17 PKK'lı Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Gençlere evlilik kredisi müjdesi

Yılmaz, "Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi"ne ilişkin olarak, önce deprem bölgesinden başlayacak olan pilot uygulamayı anlattı. Yılmaz, “Özellikle, gençlere evlilik kredisi dediğimiz 150 bin lira, iki yılı geri ödemesiz, 4 yıllık krediyle destek verme mekanizmasını içeriyor.” diye konuştu. Yılmaz, ileride fonlar, imkanlar arttıkça başka desteklerin de söz konusu olacağını ifade etti. 
Kaynak: (Haber Merkezi)