Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İngiltere’nin başkenti Londra’da İngiltere Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye-İngiltere arasındaki ikili ilişkiler, mevcut iş birlikleri ve diğer potansiyel alanlarının yanı sıra karşılıklı ticaret ve yatırımlar ile Türkiye-Birleşik Krallık Ekonomik ve Ticaret Ortak Komitesi (JETCO) kapsamında yapılan çalışmalar ele alındı.

JETCO protokolü ve eylem planı imzalandı

Yılmaz, görüşmenin ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Küresel ve bölgesel gelişmeleri ele aldığımız görüşmemizde ayrıca, ülkelerimiz arasındaki serbest ticaret anlaşmasının genişletilmesi, vize kolaylığının sağlanması, turizm, savunma sanayii ve terörle mücadele konularını değerlendirme imkanı bulduk.” dedi. Yılmaz, ayrıca JETCO protokolü ve eylem planını imzaladıklarını da duyurdu. JETCO protokolü ve eylem planı, iki ülke arasında ticaret, yatırım, müteahhitlik, teknik müşavirlik hizmetleri, bilim, teknoloji, gümrük, kültür, çevre, enerji ve ulaştırma gibi alanlarda iş birliğini güçlendirmeyi amaçlıyor.

İngiltere ile ticaret hacmi 19 milyar dolar

Türkiye ile İngiltere arasındaki ticaret hacmi 2023 yılında yaklaşık 19 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Birleşik Krallık, Türkiye’nin en önemli dördüncü ihracat partneri konumunda bulunuyor. İki ülke arasında 2023 yılında yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşması, ticaretin daha da artmasına katkı sağlıyor. Ayrıca, Birleşik Krallık, Türkiye’de en çok yatırımı bulunan 5. ülke konumunda olup, 8,3 milyar dolarlık doğrudan yatırıma sahip.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Al Sani'den Kritik Telefon Görüşmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Al Sani'den Kritik Telefon Görüşmesi

Kaynak: (İLKHA)