Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, A Haber canlı yayınında enflasyonla mücadele ve ekonomik beklentilerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yaz döneminde enflasyonda belirgin bir düşüş beklediklerini söyleyen Yılmaz, haziran, temmuz ve ağustos aylarını kapsayan üç aylık dönemde %20 civarında bir düşüş öngördüklerini ifade etti.

Yılmaz, mevsimsel etkilerin, politika değişikliklerinin ve baz etkisinin bir araya gelerek yaz döneminde enflasyonda belirgin bir gerileme sağlayacağını belirtti. Haziran ayından itibaren düşüş trendinin başlayacağını ve bu düşüşün temmuz ve ağustos aylarında hızlanarak devam edeceğini ifade etti.

Bakan Şimşek'ten Vergi Denetimleri Açıklaması Bakan Şimşek'ten Vergi Denetimleri Açıklaması

Ekonomik Hedefler:

2025 yılında enflasyonun %20'nin altına düşmesinin hedeflendiğini ve 2026'da ise tek haneli rakamlara ulaşılmasının planlandığını açıklayan Yılmaz, bu doğrultuda adım adım ilerlendiğini vurguladı.

Yılmaz, kamuda tasarrufa yönelik geniş kapsamlı bir çalışma başlatıldığını ve Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmaların Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacağını belirtti. Ayrıca, gereksiz harcamaların ortadan kaldırılması ve daha verimli harcama politikalarının benimsenmesinin hedeflendiğini ifade etti.

Fahiş fiyatlarla mücadele konusunda yapılan çalışmalara da değinen Yılmaz, Ticaret Bakanlığı'nın ve Meclis grubunun bu yönde çalışmalar yürüttüğünü açıkladı. Ayrıca, emeklilere yönelik düzenlemelerin yapıldığını ve emeklilerin durumunun yakından takip edildiğini belirtti.

Son olarak, İsrail ile ticarette getirilen kısıtlamalara ve İsrail ile olan ilişkilere değinen Yılmaz, Türkiye'nin İsrail ile ticarette %44'lük bir azalma yaşandığını ve bu alanda Türkiye'nin öncü olduğunu ifade etti. İsrail'e yönelik ticaret kısıtlamalarının, Filistinlilere olan desteği artırmayı amaçladığını vurguladı.

Yılmaz, enflasyonla mücadele, ekonomik düzenlemeler, kamu tasarrufu ve dış ticaret politikaları gibi alanlarda atılan adımların ve alınan kararların süreceğini ve Türkiye'nin ekonomik istikrarını sürdürme çabalarının devam edeceğini belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı