İletişim Başkanlığı, sosyal medya üzerinden yayılan ve yiyecek ile içecek sektöründeki Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının yüzde 8’den 10’a, yüzde 18’den ise 20’ye çıkarılacağına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından bu konuda bir artış öngörülmediği vurgulandı.

Suriye’nin Kuzeyinde 5 PKK/YPG Üyesini Etkisiz Hale Getirdi Suriye’nin Kuzeyinde 5 PKK/YPG Üyesini Etkisiz Hale Getirdi

 Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada, yeme içme sektöründe bazı işletmelerin KDV oranlarındaki farklılıkları istismar ederek rekabet eşitliğini bozduğu tespitine yer verildi. Bu tespitler doğrultusunda, yanlış uygulamaları önlemek ve bu konudaki tereddütleri gidermek amacıyla bir tebliğ taslağı hazırlandığı belirtildi. Söz konusu tebliğ taslağı, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinde yayınlandı.

KDV oranlarında yapılabilecek değişikliklerin sadece Cumhurbaşkanı kararı ile mümkün olduğu, herhangi bir tebliğle bu tür bir değişikliğin yapılamayacağı bilgisi paylaşıldı. Bu açıklama ile birlikte, yanıltıcı bilgilerin önüne geçilmesi ve doğru bilginin kamuoyuyla paylaşılması hedefleniyor.

Kaynak: (İLKHA)