Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir büyük kentte hastanelerin yoğun bakım doluluk oranının yüzde 83'e ulaştığını açıkladı. Bakan Koca, geçen hafta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bu artıştan dolayı yatak sayılarını artırarak, sağlık çalışanlarımızın da yoğun çabalarıyla bu süreci sorunsuz atlatmaya çalışıyoruz" dedi.

Kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarındaki artışın beklenen bir durum olduğunu belirten Bakan Koca, mevsim şartlarına bağlı olarak ortaya çıkan bu durumun endişe verici olmadığını ifade etti. Virüslerden kaynaklanan üst solunum yolu enfeksiyonlarının diğer ülkelerle benzerlik gösterdiğini aktaran Bakan, özellikle grip, RSV ve Kovid-19 vakalarının sıkça görüldüğünü söyledi.

Bakan Koca, geçen yılın aynı dönemine göre acil servislere başvurularda yüzde 20'ye yakın bir artış olduğunu belirtti. Bu durumla ilgili olarak vatandaşları hijyen tedbirlerine uymaları konusunda uyardı. Ayrıca, şikayetlerin uzun sürmesi durumunda aile hekimine başvurulması gerektiğini vurguladı. Kronik hastalığı olanlar, hamileler, 65 yaş üstü bireyler ve 2 yaşın altındaki çocukların üst solunum yolu enfeksiyonlarından daha fazla etkilenebileceğine dikkat çekti.

Sağlıkta Devrim Niteliğinde Yasa Kabul Edildi: Meslekler Serbestleşiyor, Hizmet Kalitesi Artıyor Sağlıkta Devrim Niteliğinde Yasa Kabul Edildi: Meslekler Serbestleşiyor, Hizmet Kalitesi Artıyor

Hastanelerdeki doluluk oranları hakkında da bilgi veren Bakan Koca, servis yatağı doluluk oranının ortalama yüzde 65, yoğun bakım yataklarında doluluk oranının ortalama yüzde 72 olduğunu belirtti. İstanbul'da ise yoğun bakım doluluk oranının ortalama yüzde 83 olduğunu açıkladı. Bakan Koca, İstanbul'daki bu artışa karşı yatak sayılarını artırma ve sağlık çalışanlarının çabalarıyla sorunsuz bir şekilde atlatma çabalarının devam ettiğini ifade etti.

Kaynak: (Haber Merkezi)