Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan veriler doğrultusunda yeni dönem maaş zamlarına yönelik birtakım hesaplar yapılmaya başlandı. Senenin ikinci yarısına ilişkin açıklanmış olan 4 aylık enflasyon verisine bağlı olarak emekli ve memur maaşlarına yönelik olası fiyat artışları gündemden düşmezken yeni dönem itibari ile yalnızca maaşlarda değil diğer ödeme kalemlerinde de fiyatların güncelleneceği öğrenildi.

Asgari ücret artışından etkilenecek olan sosyal destekler ve diğer ödeme kalemleri ilgilileri tarafından heyecan ile beklenirken son olarak öğrencilerin yüzlerini güldüren yeni bir açıklama yapıldı. Devletten eğitim desteği alan öğrencilere seslenen YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, burs ücretlerinde güncellemeye gidileceğini müjdeledi. Peki, 2024’te üniversite öğrencilerine ne kadar burs verilecek? İşte ayrıntılar…

YÜKSEK LİSAN VE DOKTORA BURSLARI ARTACAK

1528688

2024 yılına doğru geri sayım devam ederken ödeme kalemlerine hangi oranlarda zam yapılacağı da merak edilmeye başlandı. Yüksek enflasyon karşısında toplumun hiçbir kesiminin ezdirilmeyeceğinin garantisini veren yetkililer vatandaşları oldukça umutlandırırken son olarak yeni yıl gelmeden öğrencileri sevindiren bir haber geldi. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilen burs desteklerinde güncellemeye gidilecek olduğunu müjdeledi.

Bakan Şimşek: Enflasyon Beklentilerinde İyileşme Sürüyor Bakan Şimşek: Enflasyon Beklentilerinde İyileşme Sürüyor

9 BİN TL’YE YÜKSELTİLECEK

Geçtiğimiz günlerde KYK desteği alan lisans ve önlisans öğrencileri için ücret artışına gidileceğine yönelik açıklamalar yapılmıştı. Özvar ise yüksek lisans ve doktora öğrencilerini sevindiren yeni bir açıklamaya imza attı. Yükseköğretim Kurulu Araştırma Üniversiteleri Toplantısı’na katılım sağlayan ve orada bir konuşma yapan YÖK Başkanı Özvar, yeni dönem itibari ile yüksek lisans ve doktora programlarına kayıtlı bulunan öğrencilere verilen destek tutarlarının güncelleneceğini bildirdi. Özvar, tezli yüksek lisans öğrencilerinin burs miktarlarının 6 bin TL’ye, doktora öğrencilerinin burs miktarlarının ise 9 bin TL’ye çıkarılacak olduğunu ifade etti.

Kaynak: (Haber Merkezi)