İçişleri Bakanlığı’nda düzenlenen imza töreninde konuşan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, uluslararası öğrencilik konusunun plan ve programlı yürümesi için göç yönetiminin önemine dikkat çekti. Yerlikaya, uluslararası öğrencilerin eğitim haklarının kanunlarla belirlendiğini ve Türkiye’ye gelme planı yapmalarından itibaren yabancılar hukuku kurallarına tabi olduklarını söyledi. Yerlikaya, “Bu protokol, bu süreçleri kolaylaştıracak, iş akışındaki bürokratik işlemleri en aza indirecektir” dedi.

Türkiye, uluslararası öğrenci sayısı bakımından ilk 10 ülke arasında

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar da Türkiye’nin, uluslararası eğitim öğretim alanında önemli bir dünya merkezi olması yolunda çabaladıklarını dile getirdi. Özvar, Türkiye’de 208 yükseköğretim kurumunda, 7 milyondan fazla öğrenci ve 180 binden fazla öğretim elemanı olduğunu belirterek, “Türkiye, öğrenci sayısı bakımından Avrupa yükseköğretim alanının en önde gelen ülkesi durumundadır. Bu nicel üstünlüğün yanında eğitim ve öğretim kalitesini artırmaya odaklı yapısal dönüşümlere yönelik çalışmalar hızla devam etmektedir” diye konuştu.

Ege'de düzensiz göçmen hareketliliği Ege'de düzensiz göçmen hareketliliği

Özvar, yükseköğrenim için ülkemizi tercih eden uluslararası öğrencilerin sayısının son 20 yılda büyük ivme kazanarak arttığını ve 2023-2024 akademik yılında ülkemizde 198 farklı ülkeden öğrenci bulunduğunu söyledi. Özvar, “Türkiye, dünyada en çok uluslararası öğrenci kabul eden ve eğiten ilk 10 ülke arasındadır” dedi.

Protokolün amacı, uluslararası öğrencilerin güvenli ve usulüne uygun belgeler almaları

Protokolle uluslararası öğrencilerin, ikamet izni süreçlerinde Göç İdaresi Başkanlığı, YÖK, il göç idaresi müdürlükleri ve yükseköğretim kurumları arasındaki işbirliğinin artacak olmasından duyduğu memnuniyeti belirten Özvar, “Paydaşlar olarak asıl amacımız, ülkemizi yükseköğrenim için tercih ederek dünyanın birçok farklı yerinden gelen uluslararası öğrencilerimizin, ülkemizin misafirperverlik anlayışına dayalı olarak güvenli ve usulüne uygun seri yöntemlerle hukuki durumlarına ilişkin belgeleri almalarıdır.” dedi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, konuşmaların ardından "Uluslararası Öğrencilerin İkamet İzni Başvurularına İlişkin İşbirliği Protokolü"nü imzaladılar.

Kaynak: (İLKHA)