Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) başvurularını kaçıran adaylar için ikinci bir fırsat sunuyor. 25-28 Mart 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ek başvuru ile adaylar, sınav hakkını kaybetmeden başvuru yapabilecekler.

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre, 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 2024 YKS'ye katılacak adayların mağduriyet yaşamamaları için ek başvuru imkanı sağlanmıştır. Bu kapsamda, yurt dışındaki üniversitelere kayıt olmak isteyen Türkiyeli öğrencilere YKS'ye giriş şartı getiren yönetmelik dolayısıyla mağduriyet yaşanmaması için ikinci geç başvuru hakkı tanınmıştır.

Genç Üniversiteler Sıralamasında Türkiye en çok temsil edilen ülke unvanını korudu Genç Üniversiteler Sıralamasında Türkiye en çok temsil edilen ülke unvanını korudu

Adaylar, 25-28 Mart 2024 tarihleri arasında başvurularını ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla, bireysel olarak ÖSYM’nin internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması üzerinden yapabilecekler. Ancak, sınava 1-26 Şubat 2024 veya 5-7 Mart 2024 tarihleri arasında başvuru yapan adayların başvuru bilgileri aynen geçerli olacak ve bu adaylardan yeniden başvuru alınmayacaktır.

YÖK'ün bu kararıyla, YKS'ye katılmak isteyen adayların başvuru sürecinde yaşayabilecekleri olası sıkıntılar önlenmeye çalışılmaktadır. Adaylar, belirlenen tarihler arasında başvurularını tamamlayarak sınav hakkını kaybetmemiş olacaklar.

Kaynak: (İLKHA)