Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteler bünyesindeki bazı programlara yönelik "sınavsız ikinci üniversite" uygulamasında yaş şartı getirdi. YÖK'ün aldığı karara göre, çocuk gelişimi, felsefe, sosyoloji, tarih ve Türk dili edebiyatı açıköğretim programlarına kayıt yaptırmak isteyen adayların, 35 yaş ve üzeri lisans programı mezunu olmaları gerekiyor.

MEB'in sözleşmeli personel yerleştirme sonuçları açıklandı MEB'in sözleşmeli personel yerleştirme sonuçları açıklandı

YÖK'ten, Anadolu, Atatürk ve İstanbul üniversitelerinin rektörlüklerine "sınavsız ikinci üniversite" konulu yazı gönderildi.

Çocuk gelişimi, felsefe, sosyoloji, tarih ve Türk edebiyatı bölümlerinin 2024-2025'ten itibaren başka bir üniversite çerçevesinde kayıt işlemine ilişkin yeni bir kararın yer aldığı yazıda. akademik yıl boyunca alınan yeni karara yer verilen yazıda, şunlar kaydedildi:

"Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 5 Haziran 2024 tarihli toplantısında, 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı Kanunla değişik 7-h maddesi uyarınca, 2024-2025 eğitim ve öğretim yılından itibaren yükseköğretim kurumlarımız bünyesindeki çocuk gelişimi, felsefe, sosyoloji, tarih ve Türk dili edebiyatı açıköğretim programlarına sadece 35 yaş ve üzeri lisans programı mezunlarının ikinci üniversite kapsamında kayıt yaptırabilmelerine, diğer açıköğretim programlarında ise mevcut uygulamanın devam etmesine karar verilmiştir."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı