Türkiye’nin Eğitimdeki Yeri Yükseköğretim Kurulu (YÖK), son dönemde Türkiye’deki uluslararası öğrenciler hakkında yapılan mesnetsiz ifadeler üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye’nin eğitim kalitesi ve çok kültürlü yaşam geleneği ile dünyada en çok tercih edilen ilk 10 ülke arasında yer aldığına dikkat çekildi.

20 Milyonu Aşkın Öğrenci Yarın Karne Heyecanı Yaşayacak 20 Milyonu Aşkın Öğrenci Yarın Karne Heyecanı Yaşayacak

Uluslararası Öğrencilerin Durumu YÖK, uluslararası öğrencilerin Türkiye’de barış ve huzur içinde eğitimlerini sürdürdüklerini ve Türk vatandaşı öğrenciler için herhangi bir hak kaybına neden olmadıklarını belirtti.

Yükseköğretimde Uluslararasılaşma Yükseköğretimde uluslararasılaşmanın YÖK ve üniversitelerin stratejik hedefleri arasında olduğu vurgulandı. Uluslararası öğrencilerin ekonomik katkının yanı sıra küresel ilişkiler açısından da önemli oldukları ifade edildi.

YÖK’ün Çağrısı YÖK, üniversitelerin uluslararası cazibe merkezi olmasını engelleyecek her türlü mesnetsiz söz ve paylaşımlardan kaçınılması gerektiğini belirterek, bu konuda toplumsal sorumluluğun altını çizdi.

Kaynak: (İLKHA)