Gümrük Muhafaza’dan Rekor Kaçakçılık Operasyonu: Gümrük Muhafaza’dan Rekor Kaçakçılık Operasyonu:

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2023 yılında tarımsal üretimde kalite ve verimliliği artırmak için ülke genelinde hibe ve desteklemelerini sürdürdü. Bakanlık, bu kapsamda yöresel hayvancılık işletmelerine de önemli bir destek sağladı.

Bakanlık, 2023 yılında toplam 63,4 milyar lira tutarında destekleme ödemesi yaparken, yöresel hayvancılık işletmelerine de 14 proje karşılığında 6 milyon 225 bin TL’lik hibe desteği verdi.

Bakanlığa bağlı Hayvancılık Genel Müdürlüğü (HAYGEM), hayvancılık işletmelerinin altyapısını geliştirmek, kapasitelerini ve verimliliklerini artırmak, daha hijyenik şartlarda üretim yaparak kaliteli ürün elde etmek, daha iyi gen kaynağına sahip sürü elde etmek amacıyla aile işletmelerinin projelerini destekledi.

HAYGEM, il tarım ve orman müdürlükleri aracılığıyla gelen projeleri değerlendirdi. Bu kapsamda Balıkesir, Tekirdağ, Aydın, İzmir, Çanakkale, Edirne, Uşak, Samsun, Kastamonu, Afyonkarahisar, Ağrı ve Erzincan illerinden 14 yöresel proje, toplam 6 milyon 225 bin TL’lik hibe desteği almaya hak kazandı.

Desteklenen projelerin hayata geçirilmesiyle, yöresel hayvancılığın geliştirilmesi, yerel ekonominin canlandırılması ve istihdamın artırılması hedefleniyor.

Kaynak: (İLKHA)