BTK, yurt dışından getirilen cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıt altına alınmasına ilişkin yeni bir düzenleme yaptı. Bugünden itibaren yürürlüğe giren düzenlemeyle, kayıt işlemleri elektronik ortamda ve elektronik imzalı yapılacak. Ayrıca, uzun süre kullanılmayan IMEI numaraları kapatılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 28 Şubat'ın Karanlık Zihniyetini Hortlatmaya İzin Vermeyeceğiz Cumhurbaşkanı Erdoğan: 28 Şubat'ın Karanlık Zihniyetini Hortlatmaya İzin Vermeyeceğiz

Kayıt işlemleri nasıl yapılacak?

Yurt dışından getirilen cep telefonlarının IMEI numaralarının kayıt altına alınması işlemleri, ithalatçı veya imalatçı için tahsis edilen kullanıcı hesabıyla yapılacak. Bu hesabın oluşturulması talebi, temsile yetkili olan ve yetkisi sicil tasdiknamesinde belirtilen kişi tarafından BTK’nin sağladığı elektronik ortamda ve elektronik imzalı gerçekleştirilecek. BTK, talebi inceleyerek uygun bulması halinde kullanıcı hesabı tahsis edecek. Kayıt işlemleri, BTK’nin Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne (MCKS) girilerek yapılacak.

Uzun süre kullanılmayan IMEI numaraları ne olacak?

BTK’nin MCKS’ye kayıtlı iken son sinyal alınmasından itibaren kesintisiz 1 yıl veya 1 Ocak 2024’ten önce kesintisiz 7 yıl elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet alınmaması durumunda IMEI numaraları kullanıma kapatılacak. Bu durumda, cihazın sahibi, ilgili bilgi ve belgelerle BTK’ye başvurarak cihazın tekrar kayıtlı hale getirilmesini isteyebilecek. BTK, başvuruyu değerlendirerek olumlu sonuçlanması halinde ilgili IMEI numarasını tekrar kullanıma açacak.

Kaynak: (İLKHA)