Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE), 2023 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2,28, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 58,40, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 58,40 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 50,92 artış gösterdi. Bu artışta, döviz kurlarındaki yükseliş, enerji fiyatlarındaki artış, hammadde fiyatlarındaki artış gibi faktörler etkili oldu.

Sanayinin iki sektörünün yıllık değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 60,92, imalatta yüzde 58,35 artış olarak gerçekleşti. Ana sanayi gruplarının yıllık değişimleri; ara malında yüzde 51,29, dayanıklı tüketim malında yüzde 62,73, dayanıksız tüketim malında yüzde 63,44, enerjide yüzde 55,06, sermaye malında yüzde 66,37 artış olarak gerçekleşti.

Sanayi Sektörlerinde Aylık Fiyat Artışları

Sanayinin iki sektörünün aylık değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 2,64, imalatta yüzde 2,28 artış olarak gerçekleşti. Ana sanayi gruplarının aylık değişimleri; ara malında yüzde 1,98 artış, dayanıklı tüketim malında yüzde 3,31 artış, dayanıksız tüketim malında yüzde 2,30 artış, enerjide yüzde 3,32 azalış, sermaye malında yüzde 4,04 artış olarak gerçekleşti.

Sanayi Sektörlerindeki Fiyat Artışlarının Nedenleri ve Etkileri

Sanayi sektörlerindeki fiyat artışlarının nedenleri arasında, döviz kurlarındaki yükseliş, enerji fiyatlarındaki artış, hammadde fiyatlarındaki artış, talep koşulları, küresel piyasalardaki gelişmeler, lojistik maliyetler, vergi ve teşvik uygulamaları gibi faktörler sayılabilir. Bu faktörler, üretici maliyetlerini ve ihracat rekabet gücünü etkileyen önemli unsurlardır.

Brent Petrolün Varili 81 Doları Geçti Brent Petrolün Varili 81 Doları Geçti

Yurt dışı üretim maliyetlerinin artması, üreticilerin kar marjlarını düşürebilir, fiyatlarını artırmalarına veya kalitelerini düşürmelerine neden olabilir. Ayrıca, yurt dışı üretim maliyetlerinin artması, ihracatçıların yabancı pazarlarda rekabet edebilirliğini azaltabilir, ihracat gelirlerini düşürebilir, cari açığı artırabilir. Bu nedenle, yurt dışı üretim maliyetlerinin kontrol altında tutulması, üretici ve ihracatçıların lehine olacaktır.

Kaynak: (İLKHA)