Millî Eğitim Bakanlığı, yurt dışında lisansüstü eğitim görmek isteyen adaylar için önemli bir fırsat sundu. Bakanlık, Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) kapsamında burs verdiği öğrencilerin sözlü sınav sonuçlarını duyurdu.

MEB, 23 Nisan'ı Coşkuyla Karşılıyor MEB, 23 Nisan'ı Coşkuyla Karşılıyor

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, sözlü sınava giren adayların sonuçlarını Resmî Burslu Öğrenci Sistemi (REBUS) internet adresi üzerinden, giriş ekranındaki “2023 YLSY Başvuru ve Tercih Sonuçlarını Görüntülemek İçin Tıklayınız” bölümünden “T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarası ve yakınının (eş, çocuk, anne veya baba) T.C. kimlik numarası” ile sisteme giriş yaparak öğrenebilecekleri belirtildi.

1929’dan bu yana yurt dışına öğrenci gönderiliyor

Açıklamada, burs kazanan öğrencilerin yurt dışında lisansüstü eğitim görmek üzere gönderilecekleri ülkelerin ve üniversitelerin belirlenmesi için çalışmaların devam ettiği de ifade edildi.

Bakanlık, 1416 sayılı Kanun uyarınca üniversitelerin ve kamu kurumlarının uzman eleman ihtiyacını karşılamak üzere 1929’dan bu yana yurt dışına öğrenci gönderdiğini hatırlattı. Bakanlık, yurt dışında lisansüstü eğitim gören öğrencilerin Türkiye’ye döndükten sonra kamu kurumlarında veya üniversitelerde görev alacaklarını bildirdi.

Kaynak: (İLKHA)