Türkiye'de çöl tozu 1 hafta etkili olacak Türkiye'de çöl tozu 1 hafta etkili olacak

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim'in verilerine göre, dünya genelinde 7,5 milyon Türk vatandaşı bulunuyor. Bu vatandaşların çoğunluğu, yaklaşık 6,5 milyonuyla Batı Avrupa ülkelerinde ikamet ediyor. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının sayısı, Türkiye'nin dış politika ve konsolosluk faaliyetlerinde önemli bir rol oynuyor.

Nisan 2024 itibarıyla Avrupa genelinde 2 bin 427 Türk kökenli siyasetçi bulunuyor. Bunlar arasında hükümet düzeyinde 2 bakan ve 2 devlet sekreteri de yer alıyor. Ayrıca, Avrupa Parlamentosu'nda 7, ulusal ve federal düzeyde 69, eyalet ve bölgesel düzeyde 102, belediye meclislerinde ise 2 bin 245 Türk kökenli üye görev yapıyor.

Yurt dışındaki Türk vatandaşlarına çeşitli hizmetler sunan konsolosluklar, doğum, askerlik, evlilik, adli konular, ölüm, noter ve nüfus gibi konularda destek sağlıyor. Ancak bazı sorunlarla da karşılaşılıyor. Türkiye'den din görevlisi atanması uygulamasının sona erdirilmesi ve din görevlilerinin oturumlarının uzatılmaması gibi durumlar, dini hizmetlerde sıkıntılar yaratabiliyor.

Dışişleri Bakanlığı, yurt dışındaki vatandaşlara çevrim içi hizmetler sunuyor. E-Devlet platformu üzerinden yapılan başvurularla adli sicil belgesi, evlenme, doğum, ölüm veya nüfus kayıt örneği gibi işlemler online olarak gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca, yurt dışında gerçekleştirilen seçimlerde oy verme işlemi de kolaylaştırılmış durumda.

Özellikle kriz dönemlerinde Türkiye'nin yaptığı tahliyeler ve insani yardımlar da dikkat çekiyor. Kovid-19 döneminde 100 binden fazla Türk vatandaşının Türkiye'ye dönüşü sağlanırken, 142 ülkeden 18 binden fazla yabancının Türkiye'ye düzenlenen tahliye seferlerine katılmasına imkan tanındı. Ayrıca, Gazze'ye yapılan yardımlar da devam ediyor ve Türkiye, tüm ülkeler arasında en fazla yardımı yapan ülke konumunda bulunuyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı