Menekşe bakımı birçok bitkiye oranla oldukça zahmetsiz olsa da bazı konulara dikkat etmek gerekir. Menekşe bakımı ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler başlıca şunlardır:

·         Güneş Işığına Temas: Güneş ışığı, menekşe bitkisinin en sevdiği şeyler arasındadır. Bu yüzden menekşelerinizi mümkün olduğunca güneş ışığı alan bir alanda bakmanız gerekir. Ancak, güneş ışınları ile menekşenin direkt ve sürekli teması, menekşede çürümelere yol açacağı için önerilmez. Bu yüzden menekşenizi güneş ışınlarının girdiği ancak direkt temas etmediği bir alanda bakmanız iyi olacaktır.

·         Saksı Seçimi: Menekşelerin çürümemesi ve hatta çoğalabilmesi için seramik malzeme gibi kaliteli ve uygun malzemelerden yapılmış saksıların seçilmesi gerekir. Buna ek olarak saksının altında drenaj deliklerinin bulunması da önemlidir.

·         Sıcaklık: Menekşeler, çok sıcaktan ya da çok soğuktan hoşlanmazlar. Menekşeler için ideal sıcaklık 15 ila 27 derece arasındadır. Bu yüzden menekşelerinizi bu sıcaklık aralığındaki ortamlarda bakmanız gerekir.

·         Sulama: Menekşe, suyu seven bir bitki olsa da aşırı ve yanlış sulama, çürümesine yol açabilir. Menekşe sulama sıklığı, yaz aylarında haftada 2, kış aylarında ise haftada 1 şeklinde olmalıdır. Buna ek olarak menekşenin toprağından sulanması ve sulamanın drenaj delikleri ile de hafifçe desteklenmesi gerekir. Ancak, menekşe yapraklarının su ile direkt temas etmemesi gerekir. Aksi taktirde yapraklarda çürüme meydana gelecektir.

·         Nem: Menekşe, nemi seven çiçeklerden bir tanesidir. Bu yüzden menekşeleri nemli ortamlarda bakmak, daha kolay büyümelerine yardımcı olacaktır. Aşırı kuru ortamlar menekşelerin solmasına neden olabilir.

·         Toprak Seçimi: Menekşeler nemi sevdikleri için nem tutan topraklara ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden menekşe toprağına nem tutmaya yardımcı bazı maddeler eklenebilir. Piyasada bulunan ve güvenilir markalara ait olan menekşe topraklarını satın alabilirsiniz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: israil UAD'nin hiçbir kararına uymadı çünkü yanında ABD var Cumhurbaşkanı Erdoğan: israil UAD'nin hiçbir kararına uymadı çünkü yanında ABD var

Menekşe Sulama Sıklığı Nasıl Olmalı?

Menekşe sulama sıklığı, mevsim şartlarına göre değişiklik göstermelidir. Havaların sıcak olduğu yaz aylarında haftada 2, havaların soğuk olduğu kış aylarında ise haftada 1 şeklinde menekşelerinizi sulayabilirsiniz.

Menekşe Saksısı Nasıl Olmalıdır?

Menekşe saksısı seçimi, bitkinin kolayca gelişebilmesi ve çürümemesi için önemlidir. Saksı seçiminde söz konusu olacak ürünlerin seramikten olması en ideal olanıdır. Ancak, imkânınız yoksa plastik ama çok da kalitesiz olmayan saksıları da tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak saksı seçimi konusunda saksının boy açısından değil en açısından büyük olmasına dikkat etmelisiniz. Yani, menekşe saksılarının şekli yayvan olmalıdır. Saksıda drenaj deliklerinin bulunması da olmazsa olmaz faktörler arasındadır.

Menekşe Toprağı Nasıl Olmalıdır?

menekse-cicegi-bakimi-ve-sulamasi-nasil-yapilir-ozellikleri-nelerdir-menekse-cicegi-hikayesi-nedir_7bj8CrqHJQ

Menekşe toprağının nasıl olması gerektiği, menekşenin ihtiyaç duyduğu şeyler ile açıklanabilir. Menekşeler, nemi seven bitkiler oldukları için nem tutacak hafif topraklarda yetişirler. Toprağın pH değeri de 6 civarında olmalıdır. Toprak seçimi konusunda zorlanıyorsanız güvenilir markaların hazır menekşe toprağı karışımlarını tercih edebilirsiniz.

Menekşe Nasıl Çoğaltılır?

Menekşe çoğaltmak için büyümüş olan menekşenizin toprağa yakın bir yaprağını budayabilirsiniz. Budadığınız yaprağı, küçük boyutlu ve yayvan şekilli saksıdaki nem tutan toprağa yerleştirmeniz gerekir. Toprağın kuru kalmamasına özen göstermelisiniz.

Menekşe Rengi Hangi Renk?

Menekşe rengi denildiği zaman akıllara gelen renk, mor tonlarındaki bir renktir. Ancak, sanılanın aksine menekşelerin sahip olabilecekleri tek renk bu mor tonundaki renk değildir. Menekşelerin bazı çeşitleri beyaz ve pembe gibi renklere de sahip olabilirler. Buna ek olarak çok nadiren maviye çalan mor tonundaki menekşeler de görülebilir.

Kaynak: (Haber Merkezi)