Ukrayna Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya-Ukrayna savaşında bugüne kadar 31 bin asker kaybettiklerini duyurdu. Zelenskiy, bir yıldan uzun bir süredir ilk kez resmi rakam paylaşmış oldu.

Zelenskiy: Putin yalan söylüyor

Zelenskiy, Kiev’de düzenlediği basın toplantısında, yaralı sayısını açıklamayacağını, bunun Rus askeri planlamasına yardımcı olacağını söyledi. Zelenskiy, “Bu savaşta 31 bin Ukraynalı asker öldürüldü. Ne 300 bin ne de 150 bin. Putin yalan söylüyor. Yine de bu bizim için büyük bir kayıp” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi'nden 95 Milyar Dolarlık Askeri Yardım Paketi Onayı ABD Temsilciler Meclisi'nden 95 Milyar Dolarlık Askeri Yardım Paketi Onayı

Ölü sayısı tartışması

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Aralık 2022’de yaptığı açıklamada, savaşın başından o ana kadar 13 bin Ukraynalı askerin öldüğünü açıklamıştı. New York Times gazetesi ise, ağustos ayında yayınladığı haberde, ölen Ukraynalı sayısının 70 bine yakın olduğunu kaydetmişti. ABD’li yetkililere dayandırılan aynı haberde, savaş sırasında 120 bin kadar da Rus askerinin öldüğü belirtilmişti.

 

 

Kaynak: (İLKHA)