Küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle zeytin ve zeytinyağı üretimi dünya genelinde azalma gösterdi. Bu durum, zeytinyağı fiyatlarının yükselmesine yol açtı.

Birçok ülke, zeytinyağı rezervlerini korumak için ihracatı kısıtlama veya vergilendirme gibi önlemler aldı. Türkiye de, zeytinyağı rezervini durdurma kararı verdi. Bu durum sahre zeytinyağı olayını gündeme getirdi. Uzmanlar uyardı. İşte zeytinyağı alırken bakmanız gerekenler.

SAHTE ZEYTİNYAĞINA DİKKAT!

sahte-zeytinyagi-nasil-anlasilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan "kurban etini bir gün dinlendirin" Uyarısı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan "kurban etini bir gün dinlendirin" Uyarısı

Zeytinyağı fiyatlarının artması, bazı sahtekarların işine yaradı. Piyasada, ucuz fiyatlı zeytinyağı adı altında, başka yağlarla karıştırılmış veya kimyasal işlemlerden geçirilmiş sahte ürünler satılmaya başlandı. Bu ürünler, hem sağlık açısından hem de kalite açısından büyük risk taşıyor. Gıda mühendisleri ve zeytinyağı üreticileri, vatandaşları bu konuda uyarıyor. Sahte zeytinyağını evde anlamanın mümkün olmadığını, sadece laboratuvar ortamında test edilebileceğini söylüyorlar.

ZEYTİNYAĞI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Aziz Tekin, zeytinyağı alırken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıraladı:

“Evvela zeytinyağı alınırken, piyasadaki tanınmış ve tescilli markaları tercih etmelidir. Zeytinyağındaki sahteciliği vatandaş gözü ile anlaması çok zor. O yüzden güvendiği ve bildiği yerden almalı. Ben bir akademisyen olarak, ürünlerin ambalajlı ve etiketli olmasına çok önem veriyorum. Ambalaj ve etiket, ürünün denetlendiğinin bir göstergesidir. Bu yüzden tüketicilere, denetlenen ürünleri almalarını öneriyorum.”

“Zeytinyağının sahte olup olmadığını evde anlamak mümkün değil. Bazıları, ‘evde bardağa koyun, buzdolabına atın, şöyle olursa sahtedir’ gibi şeyler söylüyor. Bunlar yanlış. Vatandaşın kendi gözlemi ile anlaması imkansız. Bunun için uzmanların laboratuvarlarda analiz yapması lazım. Vatandaşlar, etiketli ürünleri seçsinler, marketlerde satılan, bilinen markaları alsınlar. Merdiven altı dediğimiz, markasız, bandrolsüz ürünlerden uzak dursunlar. Bu çok önemli. Bir de sızma zeytinyağı almakta fayda var. Alırken de ürünlerin üzerindeki etiketleri okumayı unutmasınlar. Bunlar, sahte zeytinyağından korunmak için yeterli olacaktır.”

Kaynak: (Haber Merkezi)