Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: İstikrar İçinde Kalkınmamızı Sürdürüyoruz Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: İstikrar İçinde Kalkınmamızı Sürdürüyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, zorunlu afet sigortasına dair yenilikler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Yeni düzenlemelerle birlikte, binalar ve taşınır mallar çeşitli afetlere karşı teminat altına alınacak.

Şimşek, zorunlu deprem sigortasının, 17 Ağustos 1999 tarihindeki 7,4 büyüklüğündeki Gölcük Depremi sonrasında bir kanun hükmünde kararnameyle yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Bu düzenlemeyle, sivil konutların sigorta kapsamına alınması hedeflenmiş ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kurulmuştu. 2012 yılında Afet Sigortaları Kanunu ile son halini alan bu model, bugüne kadar sivil konutlara deprem teminatı sundu.

Şimşek, bu sigorta modelinin son şeklini 2012 yılında Afet Sigortaları Kanunu ile aldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu: "Kurulduğu günden bugüne kadar zorunlu deprem sigortasıyla sivil konutlara deprem afeti için teminat sunulurken son olarak 6 Şubat 2023'te gerçekleşen depremler kapsamında zorunlu deprem sigortası olan yaklaşık 500 bin hasarlı konut için 35 milyar lira hasar ödemesi gerçekleştirildi. 1 Haziran 2024 itibarıyla DASK, 11,3 milyon poliçe kapsamında deprem afetine ilişkin teminat sunuyor."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı