Geçtiğimiz yıl deprem felaketine dikkat çekmek amacıyla Adana'da toplanan TÜRK-İŞ, bu yıl 1 Mayıs kutlamalarını Bursa'da gerçekleştirecek. "Vergide Adalet" temasıyla düzenlenecek olan etkinlikte, gelir vergisi ve diğer çalışma hayatı sorunları ele alınacak. HAK-İŞ ise geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dayanışma amacı güderek Kocaeli'nde olacak ve çalışma hayatının sorunlarına ek olarak Gazze'deki durumu da gündeme taşıyacak.

DİSK ve KESK, İstanbul'daki kutlama geleneğini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl Maltepe'de düzenlenen mitingin ardından bu yılki kutlamaları için Taksim Meydanı'na dönüş talebinde bulundular. Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen ise sırasıyla Samsun ve İzmir'de etkinlikler planlıyor.

Irak’ın Kuzeyinde Silah ve Mühimmat Ele Geçirildi Irak’ın Kuzeyinde Silah ve Mühimmat Ele Geçirildi

1 Mayıs, işçi sınıfının küresel dayanışma ve mücadelesinin bir ürünü olarak dünyada geniş çapta "İşçi Bayramı" olarak kutlanır. Osmanlı sınırları içinde ilk kutlama 1911'de Selanik'te gerçekleşirken, İstanbul'da ilk resmi kutlama 1912 yılında yapıldı.

1922'de Ankara'da Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde ilk kez resmi olarak kutlanan 1 Mayıs, 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk resmi işçi bayramı olarak tarih sahnesine çıktı. 12 Eylül darbesi sonrasında resmi tatil statüsünden çıkarılan 1 Mayıs, 2009 yılında "Emek ve Dayanışma Günü" olarak yeniden resmi tatil ilan edildi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı